DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yeni Çıkan 1 Puan İndirimli Kurumlar Vergisinin Hesaplanması İle İlgili Örnekler

120
A+
A-

Yeni Çıkan 1 Puan İndirimli Kurumlar Vergisinin Hesaplanması İle İlgili Örnekler

Değerli okurlar, bu hafta 22/01/2022 tarihli ve 31727 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7351 sayılı “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un (“Kanun”) 15 inci maddesiyle Kurumlar Vergisi Kanununun (KVK) 32 inci maddesine eklenen hükümlerle; ihracat yapan kurumların münhasıran ihracattan elde ettikleri kazançları ile sanayi sicil belgesini haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumların münhasıran üretim faaliyetinden elde ettikleri kazançlarına kurumlar vergisi oranının 1 puan indirimli uygulanması ile ilgili farklı varyasyonlarda örnekler sunacağım.

Konunun daha kolay anlaşılması için formülleri ifade eden harfler yardımıyla örnekleri hazırlamış bulunuyorum. Tüm meslektaşlarımıza faydalı olması umuduyla.

NOT: ŞİRKET KAZANCININ TAMAMININ İMALATTAN ELDE EDİLEN MAMUL VEYA İHRACATTAN VEYA HER İKİSİNDEN BİRDEN OLUŞMASI HALİNDE DİĞER GELİR/GİDERLERE DAĞITIM ANAHTARI YAPILMASINA GEREK BULUNMAMAKTADIR. ANCAK YURT İÇİ TİCARİ MAL SATIŞLARI VAR İSE BU SATIŞLARIN GENEL SATIŞLARA NİSPETİ TUTARINDA BİR DAĞITIM ANAHTARI OLUŞTURUP ÇIKAN ORANI ŞİRKETİN DİĞER DİĞER GELİR/GİDERLERİ İLE ÇARPILMASI GEREKMEKTEDİR.

ŞİRKETİN DİĞER DİĞER GELİR/GİDERLERİ İLE DAĞITIM ANAHTARI SONUCU YENİDEN OLUŞAN DİĞER GELİR/GİDERLER ARASINDAKİ FARK GENEL ORANA TABİ MATRAHI VERECEKTİR.

İHRACATTAN ELDE EDİLEN KAZANÇLARDA 1 PUAN İNDİRİMLİ KURUMLAR MATRAHININ HESAPLANMASI

ÜRETİMDEN ELDE EDİLEN KAZANÇLARDA 1 PUAN İNDİRİMLİ KURUMLAR MATRAHININ HESAPLANMASI

Dr. Koray Ateş
korayates@muhasebetr.com

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/koray/0446/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.