DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

NORMALE DÖNEN İŞVERENLERİN SGK TEŞVİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI!

Taner Özdemir - SMMM-İş ve Sos. Güv. Danışmanı-Mevzuat Eğitmeni
– 1981 yılında Samsun’da doğdu. Aslen Sivaslıdır. İlkokulu Samsun İlköğretim Okulunda, Liseyi Sivas Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini Anadolu Üniversitesinde Sosyal bilimler ve yine Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünde tamamlamıştır. İş – Sosyal Güvenlik ve vergisel mevzuat alanında daha kapsamlı çalışmalar yapabilmek için Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavına girerek bu sınavı başarıyla tamamlamış ve Mali Müşavir ünvanını almaya hak kazanmıştır. Evli ve 1 Kız çocuk babasıdır. Çalışma hayatı boyunca Hizmet, Gıda, Üretim,İnşaat,Müşavirlik, Eğitim, Danışmanlık sektörlerinde hizmet veren Kurumsal firmalarda ve bu firmaların şubeleşme ve organizasyon yapılarının kurgulanması ve yönetilmesinde Uzman,İdareci,Yönetici,Eğitmen,Danışman ve İnsan Kaynakları Müdürü olarak İş ve Sosyal Güvenlik boyutunda tüm süreçleri yönetmiştir. -Denetim, Eğitim ve Mali Müşavirlik firmasının İş ve Sosyal Güvenlik departmanında yaklaşık 350 firmanın ve 6500 personelin Bordro, SGK, Özlük işlemleri sürecini yönetmiştir. Firmalara İş ve Sosyal Güvenlik Hizmetleri kapsamında danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermektedir. Ayrıca yaklaşık 20 farklı mevzuat sitesinde makaleleri yayınlanmaktadır. Anlaşmalı olduğu Eğitim firmaları ile İstanbul içinde ve İstanbul dışında Firmaların İnsan Kaynakları çalışanlarına, Muhasebe çalışanlarına, Bordro ve Personel İşlemlerini yürüten personellere, yeni mezunlara ve İş ve Sosyal Güvenlik Uygulamalarını öğrenmek isteyen çalışanlara birebir ve toplu olarak eğitimler vermektedir.

28.07.2020 tarihli, 31199 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan 7252 sayılı “Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlananların çalıştıkları özel sektör işyerlerinde normal haftalık çalışma sürelerine dönülmesi halinde, işverenlere belli şartlarla SGK teşviki sağlanacağı belirtilmişti.

SGK prim teşvikinin genel esasları belirlendi!

 • Kısa çalışma uygulaması olan işverenler yönünden

Teşvikten sadece özel sektör işverenleri yararlanabilecektir.

İşverenin 4447 sayılı İşsizlik Sigortalı Kanunu’nun geçici 23’üncü madde kapsamında, 1/7/2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunun olması gerekmektedir.

Teşvik, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalılardan dolayı işverenlere sağlanacak olup ödenekten faydalanmayan işçiler için sistem izin vermeyecektir.

İşverenin teşvikten yararlanabilmesi için kısa çalışmayı sona erdirmesi ve işçinin normal çalışma düzenine girmesi gerekiyor.

Teşvik 31.12.2020 tarihini geçmemek üzere 3 ay süre ile uygulanacaktır.

Teşvik tutarı işçinin brüt ücreti yüksek olsa bile asgari ücret üzerinden uygulanacaktır. Uygulanacak indirim oranı işçi ve işveren hissesi primlerinin tamamı üzerinden uygulanacaktır.

Teşvikten faydalanılacak Aylık ortalama gün sayısı İşveren sistemindeki 7252 4447/ Geçici 26. Madde (KÇÖ-NÜD) yararlananlar alanında sistem otomatik olarak gösterecektir.

 • Nakdi ücret desteğini uygulaması olan işverenler yönünden
  • Teşvikten sadece özel sektör işverenleri yararlanabilecektir.
  • İşverenin 4447 sayılı İşsizlik Sigortalı Kanunu’nun geçici 24’üncü madde kapsamında, 1/7/2020 tarihinden önce NÜD başvurusunun olması gerekmektedir.
  • Teşvik, Nakdi Ücret desteğinden yararlanan sigortalılardan dolayı işverenlere sağlanacak olup ödenekten faydalanmayan işçiler için sistem izin vermeyecektir.
  • İşverenin SGK teşvikinden yararlanabilmesi için; işyerindeki nakdi ücret desteği uygulamasını sona erdirmesi ve aynı işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmüş olması gerekiyor.
  • Teşvik 31.12.2020 tarihini geçmemek üzere 3 ay süre ile uygulanacaktır.
  • Teşvik tutarı işçinin brüt ücreti yüksek olsa bile asgari ücret üzerinden uygulanacaktır. Uygulanacak indirim oranı işçi ve işveren hissesi primlerinin tamamı üzerinden uygulanacaktır.
  • Teşvikten faydalanılacak Aylık ortalama gün sayısı İşveren sistemindeki 7252 4447/ Geçici 26. Madde (KÇÖ-NÜD)yararlananlar alanında sistem otomatik olarak gösterecektir.
  • Teşvik tutarı, işverenlerin SGK’ya ödeyeceği tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle yararlandırılacaktır.

İşveren sisteminden sorgulama yapılabilecek!

İşveren sisteminden potansiyel teşvik sorgulama ekranından geçmişte KÇÖ ve NÜD den faydalanmış işçilerin T.C kimlik numarası ile sorgulama yapıldıktan sonra 7252 4447/ Geçici 26. Madde (KÇÖ-NÜD Yararlananlar ) alanına tıklayınca aşağıdaki ekran bilgileri gelecektir.

 

Sorgulama Tarihi17.08.2020
Ad SoyadE*** A*******
Teşvik Süresi2 Ay
Başlangıç-Bitiş Dönemi2020/08-2020/09
KÇÖ/NÜD Sonlanma Tarihi30.06.2020
Aylık Ortalama Gün Sayısı22.0
Kazanç2.943,00 TL
Teşviksiz Ödenecek Tutar1.103,63 TL
Teşvik Tutarı809,33 TL
Teşvik Sonrası294,30 TL

Teşvikli indirimli tutar nasıl hesaplanacaktır!

Teşvik yürürlükteki Asgari ücrete endeksli olduğu için Teşviksiz Ödenek tutar olan : 2.943*37,5%: 1.103,63 tl den, teşvikli tutar olan 809,33 tl, Yani ( 1.103,63/30*22 ortalama gün sayısı : 809,33 tl’lik indirimden işverenler faydalanmış olacaklardır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.