DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yıllık İşletme Cetvellerinin Verilme Süresi 14 Haziran 2021 Tarihi Gün Sonuna Kadar Uzatılmıştır…

Yıllık İşletme Cetvellerinin Verilme Süresi 14 Haziran 2021 Tarihi Gün Sonuna Kadar Uzatılmıştır…

T.C.
SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI
Sanayi Genel Müdürlüğü

Sayı :E-75057824-120.02.02-25461111

Konu: Yıllık İşletme Cetveli

DAĞITIM YERLERİNE

Bilindiği üzere 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 5 inci maddesindeki Mücbir sebeplen bildirmek ve bu sebep İktisat ve Ticaret Vekaletince kabul edilmek şartı ile dört ay içinde senelik işletme cetvellerini veremiyeceklere nıezkiir Vekaletçe munzam bir müddet verilebilir.” hükmü çerçevesinde mücbir sebep bildiren işletmelerin Yıllık İşletme Cetveli (YİC) verilme süresinin uzatılması Bakanlığımız yetkisindedir.

Bu bağlamda ülkemizde halihazırda etkisini sürdüren Covid-19 salgını ve tam kapanma süreci de dikkate alınarak söz konusu hüküm çerçevesinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemi (SSBS) üzerinden Covid-9 salgınım mücbir sebep göstererek 2020 yılı Yıllık İşletme Cetvelini veremeyeceklerini bildiren sanayi işletmelerinin YİC verilme süreleri bir defaya mahsus olmak üzere 14 Haziran 2021 (14.06.2021) tarihi gün sonuna (saat 24:00’e) kadar uzatılacaktır.

Bu tarihe kadar Sanayi Sicil Bilgi Sistemi (SSBS) üzerinden Covid-19 sebebiyle 2020 yılı YİC süresinin uzatılması talebinde bulunan işletmelerin başvuruları uygun olarak değerlendirilecektir. Dolayısıyla 2020 yılı Yıllık İşletme Cetvelini zamanında gönderemeyen işletmelere idari yaptırım uygulanmadan önce bu tarihe kadar beklenilmesi uygun olacaktır.

Covid-19 mücbir sebep bildirimi yapan işletmelere ait EBYS sistemine otomatik olarak düşen dilekçelerin cevabi yazı yazılmadan kapatılması ve SSBS’de onay işlemi yapılırken tarafınıza gönderilen işbu yazının uygunluk yazısı olarak değerlendirilerek sisteme yüklenmesi uygun olacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Serkan ÇELİK Bakan a. Genel Müdür V.

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI BİRLİĞİ

(UNION OF CHAMBERS OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS OF TURKEY)

Sayı : 2021/

Konu : Yıllık İşletme Cetvelleri

T.C.
SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI
Sanayi Genel Müdürlüğü

Bilindiği üzere, 6948 Sanayi Sicil Kanunu’nun 5 inci maddesi gereğince sanayi sicil belgesi olan işletmeler bir önceki yıla ait bilgileri içeren Yıllık İşletme Cetvellerini 30/04/2021 tarihine kadar bildirmeleri zorunludur. Aynı maddenin son fıkrasında mücbir sebep halinin bildirilmesi halinde Bakanlığının bu süreyi erteleyebileceği belirtilmiştir.

Malumları olduğu üzere, COVID-19 salgını ülkemizde pik yapmış, salgının önüne geçilmesini temin edebilmek için bazı kısıtlamalar getirilmiştir. İçinde bulunduğumuz bu olağanüstü dönemde gerek meslek mensuplarımız gerekse işletmeler çalışma biçimlerini değiştirmişler ve salgının yayılımını azaltmak için hareketliliği en aza indirmişlerdir. Bu sebeple yıllık işletme cetvellerinin 30/04/2021 tarihinde kadar verilebilmesi de mümkün görünmemektedir.

Sunulan nedenlerle, mücbir sebep hali kapsamında ilave başvuru aranmaksızın tüm yükümlüler için yıllık işletme cetvellerinin verilme sürelerinin ileriki bir tarihe ertelenmesi hususunda gereğini arz ederim.

EMRE KARTALOĞLU

Genel Başkan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.