DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)’Nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 535) Uygulaması Hakkında

102
A+
A-

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)’Nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 535) Uygulaması Hakkında

DUYURU

30/6/2022

22/1/2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:509)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No:535) ile e-Belge uygulamalarına ilişkin olarak bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Bu kapsamda, 1/7/2022 tarihi itibarıyla e-Belge uygulamalarına zorunlu olarak dâhil olmaları gereken mükelleflerin, herhangi bir sorun ve cezai işlemle karşılaşılmaması adına, söz konusu tarihten önce e-Belge uygulamalarında kullanmaları gereken mali mühür veya elektronik imzalarını temin edip başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Bununla birlikte, e-Belge uygulamalarına başvurmak isteyen ancak henüz mali mühürlerini / e-İmzalarını teslim alamayan mükellefler için İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden de başvuru yapılabilmesi mümkündür. Bu kapsamda, İnteraktif Vergi Dairesine “T.C. kimlik numarası/vergi kimlik numarası/kullanıcı kodu ve şifre” ya da “T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi” ile giriş yapılarak “İşlem Başlat / e-Defter ve e-Belge İşlemleri” menüleri aracılığıyla başvuru yapılabilir.

1/7/2022 tarihi itibarıyla e-Fatura uygulamasına dâhil olacak mükellefler, 2022 Haziran ayı içerisinde yapmış oldukları mal teslimi veya hizmet ifalarına ilişkin olarak düzenlemeleri gereken ve vergiler dâhil toplam tutarı 5 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından Kanunun 232 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen, işlemin gerçekleştiği yıla ait, fatura düzenleme zorunluluğuna ilişkin tutarı) aşan faturalarını “earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html” adresinde yer alan e-Arşiv Fatura Portalı (İnteraktif) üzerinden düzenleyebilirler.

e-Belge uygulamalarına geçiş için öngörülen “brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı)”nın tespitinde, ilgili hesap dönemine ait olan konsolide (tüm faaliyet alanlarından elde edilen toplam hasılat) hasılat esas alınacaktır.

Bahse konu Tebliğ ile e-Belge uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirilen mükellefler açısından zorunluluğun belirlenmesinde, Tebliğin yayımlandığı tarihteki durumlar dikkate alınacak olup, zorunluluk için öngörülen koşulların Tebliğin yayımı tarihinden önce ortadan kalkması durumunda, bu şartlara bağlı bir zorunluluktan bahsedilemeyecektir.

Söz konusu Tebliğ ile 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin “IV.1.4. e-Fatura Uygulamasına Geçiş Zorunluluğu” başlıklı bölümüne (7) numaralı bent eklenerek, gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı); (a) 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL, (b) 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri olan mükelleflere e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu getirilmiştir. Faaliyet alanı itibarıyla geçerli olan bu zorunluluğun gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt “inşa” ve “imal” faaliyetleri bakımından uygulamasında, söz konusu faaliyetlerin bir bütün halinde (inşa/imal sürecinin baştan sona devam ettirilmesi şeklinde) gerçekleştiriliyor olması dikkate alınacaktır.

Mezkûr Tebliğ ile 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin “IV.1.4. e-Fatura Uygulamasına Geçiş Zorunluluğu” başlıklı bölümüne (8) numaralı bent eklenerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmelerine herhangi bir hadle sınırlı olmaksızın e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu getirilmiştir. Bahse konu düzenleme kapsamında e-Fatura uygulamasına geçmesi zorunlu olan işletmeler, Bakanlık ile belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmeleri olup, bu mahiyette olmayan işletmeler anılan bent kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Duyurulur.

GİB

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.