DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Vakıfların İdare Organlarında Görev Alanlar 28.02.2020 Tarihine Kadar Mal Bildirimlerini Yenileyeceklerdir

3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununa göre vakıfların idare organlarında (mütevelli heyeti/yönetim kurulu) görev alanların sonu (0) ve (5) ile biten yılların en geç şubat ayı sonuna kadar Mal Bildirimlerini yenilemeleri gerekmektedir.

Bu çerçevede, vakıfların idare organlarında görev alan kişiler mal varlıklarında değişiklik olmasa bile 2020 yılı Şubat ayı sonuna kadar vakfın bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne yeniden Mal Bildiriminde bulunacaklardır.

Mal Bildiriminde bulunulması ile ilgili gerekli bilgiler “Vakıf İşlemleri” bölümü BEYANNAME – BİLDİRİM, İSTİSNA VE MUAFİYETLER alt başlığında yayınlanmaktadır. Erişim için ( https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_923_290519/mal-bildirim-duyurususon.pdf )

Duyurulur.

Not: Mal Bildirim Formuna ulaşmak için tıklayınız…

VAKIFLARIN İDARE ORGANLARINDA GÖREV YAPAN KİŞİLERİN MAL
BİLDİRİMİNDE BULUNMASI HAKKINDA DUYURU

3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nun“Mal Bildiriminde Bulunacaklar” başlıklı 2. maddesi (f) fıkrasında vakıfların idare organlarındgörev alanların mal bildiriminde bulunmak zorunda oldukları belirtilmiş olup, mal bildiriminin nezaman teslim edileceği hususu madde 6’da açıklanmıştır.

Buna göre;
• Göreve atanmada,
• Mal varlığında önemli bir değişiklik olduğunda bir ay içinde,
• Yönetim kurulu üyeleri göreve başlama tarihini izleyen bir ay içinde,
• Görevin sona ermesi halinde, ayrılma tarihini izleyen bir ay içinde,

Mal Bildiriminin verilmesi zorunludur.
Diğer taraftan, 3628 Sayılı Kanun’un “Bildirimin Yenilenmesi” başlıklı 7. maddesinde “Bkanun kapsamındaki göreve devam edenler, sonu (0) ve (5) ile biten yılların en geç şubat ayı
sonuna kadar bildirimlerini yenilerler.” hükmü yer almaktadır.
Vakıfların yönetim organlarında görev yapan kişilerden devlet memuru olanlar, çalıştıklarkamu kurumlarına mal bildiriminde bulunduklarından ayrıca Kurumumuza mal bildiriminde
bulunmayacaklardır.
Mal Bildirimi ile ilgili olarak yukarıda belirtilen hükümlere uyulmaması halinde, aynı
kanunun “Ceza Hükümleri” başlıklı 10. maddesinde “…mal bildiriminde bulunmayanlara üç aykadar hapis cezası verilir.” hükmü yer almaktadır.

Duyurulur.

 

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.