DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ücretsiz izin desteğinde tekrar tanımlama yapılmalı!

Taner Özdemir - SMMM-İş ve Sos. Güv. Danışmanı-Mevzuat Eğitmeni
– 1981 yılında Samsun’da doğdu. Aslen Sivaslıdır. İlkokulu Samsun İlköğretim Okulunda, Liseyi Sivas Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini Anadolu Üniversitesinde Sosyal bilimler ve yine Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünde tamamlamıştır. İş – Sosyal Güvenlik ve vergisel mevzuat alanında daha kapsamlı çalışmalar yapabilmek için Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavına girerek bu sınavı başarıyla tamamlamış ve Mali Müşavir ünvanını almaya hak kazanmıştır. Evli ve 1 Kız çocuk babasıdır. Çalışma hayatı boyunca Hizmet, Gıda, Üretim,İnşaat,Müşavirlik, Eğitim, Danışmanlık sektörlerinde hizmet veren Kurumsal firmalarda ve bu firmaların şubeleşme ve organizasyon yapılarının kurgulanması ve yönetilmesinde Uzman,İdareci,Yönetici,Eğitmen,Danışman ve İnsan Kaynakları Müdürü olarak İş ve Sosyal Güvenlik boyutunda tüm süreçleri yönetmiştir. -Denetim, Eğitim ve Mali Müşavirlik firmasının İş ve Sosyal Güvenlik departmanında yaklaşık 350 firmanın ve 6500 personelin Bordro, SGK, Özlük işlemleri sürecini yönetmiştir. Firmalara İş ve Sosyal Güvenlik Hizmetleri kapsamında danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermektedir. Ayrıca yaklaşık 20 farklı mevzuat sitesinde makaleleri yayınlanmaktadır. Anlaşmalı olduğu Eğitim firmaları ile İstanbul içinde ve İstanbul dışında Firmaların İnsan Kaynakları çalışanlarına, Muhasebe çalışanlarına, Bordro ve Personel İşlemlerini yürüten personellere, yeni mezunlara ve İş ve Sosyal Güvenlik Uygulamalarını öğrenmek isteyen çalışanlara birebir ve toplu olarak eğitimler vermektedir.

17.04.2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan”7244 sayılı “Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında Ücretsiz izinde olan işçiler için 39,24 tl’lik günlük ücret desteği uygulaması da resmiyet kazanmış olmuştu.

Bu Kanun kapsamında da İşverenlerin ücretsiz izine çıkardığı personelleri ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumunun İşveren sistemi üzerinden ücretsiz izine gönderilen işçiler için, diğer bir ifade ile 39,24 tl ücretsiz izin desteğinden faydalandırılacak işçiler için tanımlama ekranı açılmıştı.

Nisan ayı için en fazla 14 gün!

Ücretsiz izin desteği için, Kanun yürürlülük tarihi 17.04.2020 olduğu için, bu destekten faydalanacak işçiler için Nisan ayından en fazla 14 günlük ücret desteği alabilmeleri mümkündür. Tabi bu destekten faydalanacak işçilerin işveren sisteminden kayıtlarının yapılması zorunludur.

Mayıs ayı içinde sisteme tanımlama yapılmalı!

İşverenlerin Nisan ayı tanımlamaları Nisan ayındaki ücret desteğiyle ilgilidir. Dolayısıyla Mayıs ayında ücretsiz izin desteğinden faydalanacak işçiler için İşveren sistemi üzerinden işverenlerin tekrar bir tanımlama yapmaları gerekecektir. Şu anda bayram öncesi gerek kısa çalışma ödeneği gerekse ücretsiz izin desteğinin ödenmesiyle ilgili haberler çıkmaktadır. Bu ödemelerin bayram öncesi yapılacak olması halinde hem kısa çalışma ödeneği kapsamında işçilerin faydalanacağı kısa çalışma ödeneği saat bilgisinin, hem de ücretsiz izin desteği girişlerinin yapılmış olması gerekecektir ki bayram öncesi bir ödeme gerçekleşebilsin. Onun haricinde bayram öncesi bir ödeme gerçekleşmeyecekse işveren sisteminden, Haziran ayının 3!üne kadar ücretsiz izin desteğinden faydalanacak olan işçilerin girişlerinin yapılması gerekecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.