DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Tüm Beyan ve Bildirimlerin Mücbir Sebep Kapsamına Alınması İçin GİB’na Başvuruda Bulunulmuştur…

Tüm Beyan ve Bildirimlerin Mücbir Sebep Kapsamına Alınması İçin GİB’na Başvuruda Bulunulmuştur…

Sayı : 2021/

Konu : Tam kapanma tedbirleri

T.C.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

T.C. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından tüm il valiliklerine gönderilen 26/04/2021 tarihli Genelge ile 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirtilmiş; temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı, uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyeceği düzenlenmiştir. Diğer taraftan, bahse konu Genelgeye ekli listenin 41 inci sırasında “Muafiyet nedenine bağlı olmak ve ikametlerinden iş yerlerine gidiş/gelişleri ile sınırlı olmak kaydıyla serbest muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ile çalışanları ” kısıtlamalar muaf kişiler arasında sayılmıştır.

Her ne kadar bazı işletmelerin kısıtlamalardan muaf oldukları düzenlenmiş ve meslek mensuplarının ev-iş güzergahı ile sınırlı olarak kısıtlamalardan muaf oldukları belirtilmiş ise de, tam kısıtlama uygulanacak günlerde piyasanın genel işleyişi sekteye uğrayacak, belge akışı bozulacak, mükellef nezdinde denetim gerektiren faaliyetler büyük ölçüde yerine getirilemeyecek ve neticesi itibariyle bir takım beyan ve bildirimler yapılamayacak, yapılabilecek olanlarda ise önemli ölçüde eksiklikler meydana gelecektir. Öte yandan, tam kapanmanın doğal bir sonucu olarak okula gidemeyen ve evde kalan çocukların bakıcıya bırakılması imkânsız hale gelecek, bu nedenle birçok mükellef ve meslek mensubu muafiyete rağmen dışarıya çıkamayacaktır.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanunun 13 üncü maddesinde “Kişinin iradesi dışında vukua gelen mecburi gaybubetler” mücbir sebep halleri arasında sayılmıştır. Yukarıda arz olunan birçok sorun ve sıkıntı nedeniyle, son günü tam kapanma kısıtlamasının uygulanmasına denk gelen tüm beyan/bildirim ve ödeme sürelerinin mücbir sebep kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde hem kısıtlamanın hem de Ramazan Bayramının hitamına denk gelen ve 17/05/2021 tarihinde verilmesi gereken 1. dönem geçici vergi beyannamesinin de bu koşullarda hazırlanması ve gönderilmesi mümkün değildir.

Mücbir sebep konusunda İdareye münferiden başvuru yapılması mümkün ise de bu şekilde yapılacak başvuruların tek tek incelenmesi ve karara bağlanması İdare açısından da olağanüstü bir iş yüküne sebebiyet verecektir.

Açıklanan nedenlerle, oluşan belirsizliklerin önüne geçmek, beyan ve bildirimlerin sağlıklı bir şekilde hazırlanmasını temin etmek ve İdareye de gereksiz iş yükü getirmemek adına münferit talepler beklenilmeksizin tüm mükellefler için mücbir sebep ilan edilmesi, son günü tam kapanma tarihlerine isabet eden beyan/bildirim/yükleme ve ödeme süreleri ile 2021/1. Dönem geçici vergi beyannamelerinin bu kapsamda değerlendirilmesi ve sürelerin makul bir süre ertelenmesi hususunda gereğini arz ederim.

EMRE KARTALOĞLU

GENEL BAŞKAN

TÜRMOB

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.