DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Torba Kanun’daki SGK teşvikleri

TBMM’de görüşülmeye devam eden yeni Torba Yasa’da, iş-sosyal güvenlik ile ilgili değişiklikler de yer alıyor. Buna göre sigortalı çalıştıran iş yerleri için ödenen asgari ücret desteği, sigorta priminden mahsup edilerek günlük 2.50 TL, aylık 75 TL’ye düşürülerek uygulanacak.

İsa Karakaş/ İTO Haber

Hükümet tarafından ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ adı altında yeni hazırlanan ‘Torba Yasa’ halen TBMM’de görüşülüyor. Torba Kanun’da asgari ücret desteği ve diğer değişik düzenlemeler yer alıyor. Torba Yasa’da yer alan bu düzenlemeler ile diğer iş-sosyal güvenlik değişiklikleri ve uygulamasını bu yazımızda değerlendirdik.

YENİ UYGULAMA

2019’da 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 101 TL, 500’ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için ise 150 TL olan asgari ücret desteği, 1 Ocak 2020-31 Aralık 2020’de geçerli olmak üzere sektör ve iş yeri ayırımı yapılmaksızın, işverenlere ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek günlük 2.50 TL, aylık 75 TL’ye düşürülerek uygulanacak. Bu destekten; geçen yıl sigorta primine esas kazancı brüt günlük 128 TL, aylık 3.840 TL ve altında olan işçiler için faydalanmak mümkün olacak. Sendikalı işçilerde ise geçen yıl sigorta primine esas kazancı brüt günlük 256 TL, aylık 7.680 TL ve altında olan işçiler için faydalanmak mümkün olacak.

6 PUAN SGK PRİM İNDİRİMİNE DEVAM

Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde üretim ve istihdamı artırmak amacıyla, 1 Ocak 2013’ten geçerli olmak üzere 5 puanlık sigorta primi Hazine desteğine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlandırma desteği 31 Aralık 2019’da sona ermişti. 23 Şubat 2020 günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı gereğince 31 Aralık 2020’ye kadar uzatıldı. Kapsamda bulunan aşağıda sayılan 51 il ve 2 ilçedeki özel sektöre ait işyerleri 6 puanlık sigorta primi teşvikinden ocak ayında da yararlanabilecek.

BAĞ-KUR SİGORTALILARIN % 2 EK PRİM ÖDEMESİ

Bağ-Kur (4/1-b) kapsamındaki sigortalılar için ‘Esnaf Ahilik Sandığı’ kurulması için 2017’de yasal düzenleme yapılmıştı. Bağ-Kur’luların işsizlik ödeneği almalarının ilk adımını prim kesintisi oluşturuyor. Bunun için 1 Ocak 2018’den itibaren prim kesintisi yapılacaktı. Ancak sonradan yapılan düzenleme ile prim toplanması 1 Ocak 2020’ye ertelendi. Yeni Torba Yasa ile bu uygulama tekrar ertelenerek Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının 1 Ocak 2021’den sonra başlatılması düzenlemesine yer verildi. Böylece Bağ-Kur’luların bu yıl da en az asgari ücretin yüzde 2’si oranında ek prim ödemesi ertelenmiş oldu.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGE ÜCRETLERİ

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından yapılan sınavların sınav ve belgelendirme ücretleri Bakanlar Kurulu’nun yayımladığı tarife kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Torba Yasa ile çalışanların ve işverenlerin desteklenmesi amacıyla, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanlarca alınması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne ilişkin sınav ve belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmasına yönelik uygulamanın 31 Aralık 2021’e kadar uzatılması düzenleniyor.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

1 – Prim belgeleri yasal süresinde verilmeli

Destekten yararlanılabilmesi için işverenler, 2020 ocak ila aralık dönemlerine ait aylık prim ve hizmet belgesini/muhtasar ve prim hizmet beyannamesini yasal süresi içinde verecekler. Yasal süresi dışında verilen ve gün sayısını artıracak mahiyetteki aylık prim ve hizmet belgelerindeki/muhtasar ve prim hizmet beyannamelerindeki kayıtlı sigortalılar için bildirilen prim ödeme gün sayıları, destekten yararlanılacak günün hesaplanmasında dikkate alınmayacak.

2 – Prim ve idari para cezası borcu olmamalı

2020 öncesi tescil edilmiş olan işyerleri için uygulanacak asgari ücret desteğinden, işverenler SGK’ya vadesi geçmiş borcu olsa dahi yararlanabilecek. Aylık prim ve hizmet belgesinden/muhtasar ve prim hizmet beyannamesinden kaynaklanan prim borçlarının ödenmiş olma şartı da bulunmuyor. Ancak ilgili yasalara göre söz konusu borçlarını yapılandırmış ve düzenli bir şekilde ödeme yapanlar bu destekten faydalanabilecek.

3 – Kaçak ve sahte sigortalı olmamalı

2020 ocak ila aralık dönemleri için sigorta primine esas kazancın eksik bildirildiğinin veya hiç bildirilmediğinin soruşturma ve incelemelerden veya mahkeme kararları neticesinde anlaşılması halinde destekten yararlanılamayacak. Yararlanılmış olması halinde, yararlandırılan tutarlar gecikme zammı ve gecikme cezası ile birlikte geri alınacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.