DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ticari Kredilerin Erken Kapatılmasında Uygulanacak Ücret Oranlarında Değişiklikler

Ticari Kredilerin Erken Kapatılmasında Uygulanacak Ücret Oranlarında Değişiklikler Yapılmıştır

Hatırlanacağı üzere 10 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete’de T.C. Merkez Bankası tarafından yayımlanan Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğde (Sayı: 2020/4); Ticari kredilerin tamamımın müşteri tarafından erken ödenerek kapatılmak istenmesi durumunda, bankalar tarafından talep edilebilecek ücretlerin tavanı belirlenmiş bulunmaktaydı. Bu Tebliğ 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Tebliğin yürürlüğe girmesinden kısa bir süre 11 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de; Ticari kredilerin erken kapatılmasında uygulanacak ücret oranlarında değişiklikler yapan ve kısmen kapama imkanı getiren Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4)’de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ (Sayı: 2020/8) yayımlanmıştır. Düzenlemenin değişiklik öncesi ve sonraki şekli şöyledir.

Yeni DüzenlemeEski Düzenleme
Kapama

MADDE 11 – (1) Kredinin bir ya da birden fazla taksit ödemesinin vadesinden önce yapılması veya kredi borcunun bir kısmının ya da tamamının erken ödenmesi durumunda, banka ticari müşteriden erken ödeme ücreti talep edebilir.

(2) Ticari müşterinin vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunduğu veya kredi borcunun bir kısmını ya da tamamını erken ödediği hâllerde, banka erken ödenen miktara göre tahakkuk etmeyen tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirimleri yapmakla yükümlüdür.

(3) Ticari müşterinin kredinin tamamı için erken ödeme talebinde bulunması halinde banka bu talebi kabul etmek zorundadır. Bu müşteriden Türk lirası krediler için alınabilecek erken ödeme ücreti, gerekli faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirimler yapılarak hesaplanan ve müşteri tarafından bankaya erken ödenen tutarın, kalan vadesi yirmi dört ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi yirmi dört ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez. Döviz cinsi veya dövize endeksli kredilerde söz konusu azami ücretler bir puan artırımlı olarak uygulanır.

Kapama                                               

MADDE 11 – (1) Kredinin bir ya da birden fazla taksit ödemesinin vadesinden önce yapılması veya kredi borcunun tamamının erken ödenmesi durumunda, banka ticari müşteriden erken ödeme ücreti talep edebilir.

(2) Ticari müşterinin vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunduğu veya kredi borcunun tamamını erken ödediği hâllerde, banka erken ödenen miktara göre tahakkuk etmeyen tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirimleri yapmakla yükümlüdür.

 

(3) Ticari müşterinin kredinin tamamı için erken ödeme talebinde bulunması halinde bankalar bu talebi kabul etmek zorundadır. Ticari müşterilerden alınabilecek erken ödeme ücreti, gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve ticari müşteriler tarafından bankaya erken ödenen tutarın, kalan vadesi yirmi dört ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi yirmi dört ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez. Faiz oranının değişken olarak belirlenmesi hâlinde bu müşterilerden erken ödeme ücreti talep edilemez.


1)
Önceki düzenleme sadece kredi borcunun tamamının kapatılmasına imkan verirken, yapılan değişiklikle kredi borcunun kısmen dahi kapatılabilmesinin önü açılmaktadır.Yapılan değişiklikler uyarınca;

2) Önceki düzenleme erken ödeme ücretinin hesaplanacağı kredi bakiyesinden sadece faizin indirilmesini zorunlu kılarken, yapılan değişiklikle faiz dışındaki diğer maliyet unsurlarının da (dosya ücreti, KKDF vb.) indirilmesini zorunlu hale getirmektedir.

3) Faiz oranının değişken olarak belirlenmesi hâlinde bu müşterilerden erken ödeme ücreti talep edilemeyeceği yönündeki düzenleme kaldırılmaktadır.

4) Önceki düzenlemede; Erken ödeme ücreti, TL ve döviz kredisi ayrımı olmaksızın kalan vadesi yirmi dört ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi yirmi dört ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez şeklindeydi. Yeni düzenlemede döviz cinsi veya dövize endeksli kredilerde söz konusu azami ücretlerin TL krediler için uygulanan oranların bir puan artırımlı (yani sırasıyla %2 ve %4) olarak uygulanacağı şeklinde değiştirilmektedir.

Bu değişiklikler 11.03.2020 tarihinde yürürlüğe girmektedir.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.