DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Organize Sanayi Bölgesinde İlan ve Reklam Vergisi Alınabilir Mi?

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun “Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin sorumlulukları” başlıklı 7 nci maddesinde büyükşehir belediyelerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile ilçe belediyelerinin görev ve yetkileri belirlenmiş, anılan maddenin sondan bir önceki fıkrasında da 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunuyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığına ve organize sanayi bölgelerine tanınan yetki ve sorumlulukların anılan Kanunun kapsamı dışında olduğu hükme bağlanmıştır.

5216 sayılı Kanunun 23/e maddesinde büyükşehir belediyesinin yetki alanındaki meydan, bulvar, cadde ve ana yollar ile bu alanlara cephesi bulunan binalar üzerindeki her türlü ilan ve reklamların vergileri ile asma, tahsis ve bakım ücretleri, büyükşehir belediyesinin gelirleri arasında sayılmıştır.

4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun 12/k maddesinde ise ilan ve reklam gelirleri Organize Sanayi Bölgesinin gelirleri arasında sayılmıştır.

Dolayısıyla, OSB’de bulunan işyerinin asmış olduğu, ışıklı, ışıksız tabela, pano, her türlü ilan ver reklamlar için büyükşehir belediyesinin ilan ve reklam vergisi alma yetkisi bulunmamaktadır. Yetki, 4562 sayılı Kanunun 12/k maddesi ile OSB’ye tanınmıştır.

Konuya ilişkin Danıştay 9. Dairesinin 14/3/2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan E. 2018/154, K. 2019/4849 sayılı kanun yararına bozma kararı aşağıda yer alan duyuru dosyamızda bulunmaktadır.

Duyuru Dosyası

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.