DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Matrah Artırımı ve Stok Affı Ne Zaman Çıkıyor ve Ne Getiriyor?

332
A+
A-

Basına yansıyan haberlere göre şu an Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan 27.04.2021 Gün ve 2/3607 Esas Numaralı  “Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ne önergelerle bazı maddeler ilave edilerek Matrah ArtırımıStok  Affı gibi düzenlemelerin getirileceği  anlaşılmaktadır.

Sözü edilen kanun taslağının 30.06.2021 tarihine kadar yürürlüğe girebileceği ve son müracaat tarihinin de 31.08.2021 olacağı tahmin edilmektedir.   Kanun taslağındaki vergi affı ile ilgili düzenlemelerin, geçmiş vergi afları gibi olabileceği ve aşağıdaki konuları içerebileceği tahmin edilmektedir:

A- Matrah Artırımı:

1- Gelir ve Kurumlar Vergisi Matrah Artırımı:

Beyan edilen Gelir ya da Kurumlar Vergisi matrahının;

1- 2016 Dönemi İçin %35,

2- 2017 Dönemi İçin %30,

3- 2018 Dönemi İçin %25,

4- 2019 Dönemi İçin %20,

5- 2020 Dönemi İçin %15,

Oranında artıran mükelleflerin yasal defter ve belgeleri incelenmeyecektir.

Matrah artırımı ile ilgili vergi oranları da şöyledir:

Mükellef GruplarıVergi Oranı (%)
Vergisini Zamanında Ödeyen Mükellefler İçin15
Vergisini Zamanında Ödemeyen Mükellefler İçin20

2- KDV ve Gelir Stopajı Vergi Artırımı:

DönemHesaplanan KDV Artış Oranı (%)Gelir Stopajı Artış Oranı (%)
20163,56,0
20173,05,0
20182,54,0
20192,03,0
20201,52,0

B- Vergi İncelemesindeki Mükelleflere Af:

Yasal defter ve belgeleri 30.04.2021 tarihine kadar istenen mükellefler;

1-Tarhı istenen vergi asıllarında %50 indirim,

2-Matrah veya vergi artırımı,

Yollarından birisi ile vergi incelemelerinden kurtulabilirler.

C- Kesinleşmiş Kamu Alacaklarına Af:

30.04.2021 tarihine kadar kesinleşmiş olup vadesinde ödenmeyen vergi asıllarıyla ilgili Gecikme Zamları silinecek, bu faiz ve zam yerine düşük oranda faiz alınacak ve kamu alacakları 18 ay taksitlendirilecektir.

D- Dava Aşamasındaki Kamu Alacaklarına Af:

Dava aşamasındaki vergi borçlarının vergi asılları %20 veya %50’ye kadar silinecek, gecikme faizi ve vergi cezası alınmayacaktır. Bu borçlar, 18 ay süreyle taksitlendirilecektir.

E- İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi:

İşletme kayıtlarının düzeltilmesi hükümlerinden faydalanmak isteyen mükellefler en geç tasarının yasalaşarak Resmi Gazetede yayımını izleyen 3. Ayın sonuna kadar bağlı oldukları vergi dairelerine başvurmaları gerekmektedir.

1- İşletmede Mevcut Olduğu Halde Kayıtlarda Yer Almayan Emtia, Makine, Teçhizat ve Demirbaşlara İlişkin Kayıtların Düzeltilmesi   

Genel orana tabi kıymetlerde %10 oranında, indirimli orana tabi olanlarda ise kıymetlerin tabi olduğu KDV oranlarının yarısı oranında katma değer vergisi ödenerek kayıtlara intikal ettirilecektir.

2- Kayıtlarda Yer Aldığı Halde İşletmede Mevcut Olmayan Emtianın Kayıtlara Alınması:

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmelerde mevcut olmayan emtiaların kayda alınması işlemleri, normal satış işlemlerinden farklı değildir. Bu kapsamda düzenlenecek satış faturasında, emtianın tabi olduğu oranda KDV hesaplanacak ve ilgili dönem beyannamesine dahil edilecektir. Geçmişe yönelik ceza ve gecikme faizi uygulanmayacaktır.  Bu düzenleme ile eczanelere de stok kayıtlarını düzeltme imkanı da getirilmektedir.

3- Kayıtlarda Yer Aldığı Halde İşletmede Mevcut Olmayan Kasa Mevcudu ile Ortaklardan Alacakların Beyanı:

Kurumlar vergisi mükellefleri, 31.12.2020 tarihli bilançolarında yer alan ancak işletmelerinde bulunmayan kasa mevcutlarını, ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarlar ile ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki net alacak tutarları ile bunlarla ilgili diğer hesaplarda yer alan işlem kayıtlarını düzeltebileceklerdir. Düzeltilen tutarlar üzerinden %3 oranında vergi ödenecektir.

G- SGK Alacaklarına Af:

30.04.2021 tarihine kadar kesinleşmiş olup vadesinde ödenmeyen SGK alacaklarıyla ilgili Gecikme Zamları silinecek, bu faiz ve zam yerine düşük oranda faiz alınacak ve SGK alacakları 18 ay taksitlendirilecektir.

18.05.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/zekeriyaaslan/0257/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.