DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kira Beyannamesini nasıl dolduracaksınız

569
A+
A-

Kira kazançlarına ilişkin bir takvim yılında elde edinilen nakdi veya ayni tahsil edilen kira kazançlarının bir sonraki yılın Mart döneminin sonuna kadar beyan edilmesi gerekmektedir.

2019 Yılına Ait Kira Kazançları 31 Mart 2020 Günü Sonuna Kadar

 • Mükelleflerin 2019 yılı içerisinde elde ettikleri kazançlara ait beyannamelerini elden vermeleri halinde 31 Mart 2020 tarihine kadar, internet üzerinden beyan etmeleri halinde ise 31 Mart 2020 Saat 23:59’a kadar beyan etmeleri gerekmektedir.

Hazır Beyan Sistemi Üzerinden de Gönderilebilir.

 • Mükellefler, bir takvim yılı içerisinde elde ettikleri ücret, kira, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratları için beyanname verme işlemini kâğıt ortamda elden ve posta yoluyla verebilecekleri gibi Hazır Beyan Sistemi sistemi üzerinden verebilirler.

Türkiye’yi Terk Edenler İçin ve Ölüm Halinde Beyanname Verme Süresi Değişir

 • Kira beyannamesi elde eden mükellefin yurtdışına çıkış tarihinden önceki 15 gün içinde kira gelirlerine ilişkin beyanname vermeleri gerekmektedir.
 • Kira beyannamesi elde eden mükellefin ölümü halinde ise mirasçıları tarafından mükellefin ölüm tarihinden itibaren 4 ay içerisinde beyanname vermeleri gerekmektedir.

KİRA BEYANNAMESİ SONRASI HESAPLANAN VERGİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Kira beyannamesi üzerinden tahakkuk eden vergi beyannamenin verildiği yıldaki mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecektir.

Yani, 2019 yılına ilişkin elde edinilen kira kazançlarına ilişkin 2020 yılı Mart ayı 31’inci gününe kadar beyan edilecek kazançlar neticesinde ödenecek vergi iki eşit taksitte Mart (31 Mart 2020) ve Temmuz (4 Ağustos 2020 ) (31 Temmuz 2020 Cuma Kurban Bayramı) aylarının son günlerine kadar ödenmek zorundadır.

KİMLER KİRA BEYANNAMESİ VERECEKTİR?

BEYANNAME VERİLECEK HALLER
Gayrimenkulün TürüYıllık Kira Geliri (TL)
Mesken5.400 TL ve üzeri
İşyeri (Brüt Tutar )40.000 TL ve üzeri
Mesken (İstisna Harici Rakam)+İşyeri (Brüt Tutar)40.000 TL ve üzeri

İşyeri kira ödemelerinde stopaj oranı % 20’dir.

Bir takvim yılında sahip olduğu işyerinden kira geliri elde eden mükellefin beyannamesini brüt rakam üzerinden beyan etmesi gerekmektedir. İşyerleri için belirlenen stopaj oranı ise yüzde 20’dir.

Örnek; 5.000 TL aylık net kira geliri elde eden Osman Beyin işyerine ilişkin brüt kira bedeli;

Brüt Kira = Net Kira / (1 – 0,20)

Brüt Kira = 5.000,00 / (0,80) = 6.250 TL’dir.

KİMLER KİRA BEYANNAMESİ VERMEYECEKTİR?

BEYANNAME VERİLMEYECEK HALLER
Gayrimenkulün TürüYıllık Kira Geliri (TL)
Mesken5.400 TL ve altında
İşyeri (Brüt Tutar )40.000 TL ve altında

KİRA BEYANNAMESİ NASIL DOLDURULUR?

Kira beyannamesi elden kâğıt üzerinde doldurulabileceği gibi “Hazır Beyan Sistemi” sistemi üzerinde de doldurulabilir.

Hazır beyan sistemine girildiğinde kira geliri elde edenler “Kimlik ve Nüfus Bilgileri ile” , “İnternet Vergi Dairesi Şifresi ile” ve “E-Devlet Üzerinden” sisteme giriş yapabilirler.

Hazır Beyan Sistemine Girdikten Sonra Nasıl Beyanname Verilecek

Sistemi giriş yapılmasından sonra ekran üzerinde açılan ve sol üst köşede bulunan “Hazır Beyan” yazısı tıklanır. Açılan Bölümde;

 • Sicil bilgileriniz (Kontrol edilecek varsa hata düzeltilecek)
 • İletişim bilgileriniz (Kontrol edilecek varsa hata düzeltilecek irtibat telefonu ve email adresi girilecek)
 • Kira geliriniz ve bu gelirleri elde ettiğiniz gayrimenkullere ilişkin bilgiler (doldurulacak)
 • Sistem tarafından toplam kira getirileri ve kesintiler bölümü oluşacak
 • Ortaklara ait bilgiler (ortak var ise doldurulacak)
 • Gelir vergisi kesintileri ( Kiralayan adına ödenen kesintiler kontrol edilecek eksik varsa eklenecek)
 • Gider türü seçilecek (Gerçek usulde ve Götürü usulde gider yöntemleri)
 • Gerçek usul seçilmesi halinde fiilen yapılan ve kiralanan gayrimenkullere ait giderlere ait bilgiler doldurulacak
 • Sistem tarafından vergi hesaplanır
 • İndirimler var ise ilgili indirimlere ait bilgiler girilecek
 • Sistem tarafından kira geliri matrahı ve hesaplanan gelir vergisi oluşacak
 • Beyanname onayla ve geç seçeneği tıklanarak, açılan ekranda onaylanmak istenen beyanname seçilip onaylanacak
 • Sistem üzerinden ödeme yapılabilir veya güvenli çıkış seçeneği tıklanarak Hazır Beyan Sisteminden çıkış yapabilirsiniz.

Gelir idaresi Başkanlığı’nın oluşturmuş olduğu kira beyannamesinin doldurulmasına ilişkin videoyu izlemek aşağıdaki linke tıklayınız.

KİRA BEYANNAMESİ İSTİSNA TUTARI NE KADAR?

 • Mükelleflerin bir takvim yılına ilişkin elde ettikleri konut ve işyeri kiralamalarından elde edilen geliri, gayrimenkul sermaye iradı olarak vergiye tabi tutulmaktadır.
 • Her kira geliri elde edenler ise bu vergiyi ödemek zorunda değildir. Elde edilen kira bedeli o yıl için belirlenen istisna bedelinden düşük ise kira gelirine ilişkin vergi ödemesi yapılmayacaktır.
2019 YILINDA ELDE EDİNİLEN MESKEN KİRA GELİRİNDE İSTİSNA TUTARI
5.400 TL

Hisseli Gayrimenkullerde Her Ortak İstisnadan Yararlanır.

 • Kira geliri elde edilen konutun hisseli olması yani birden fazla ortağının olması halinde, kira konu gayrimenkul üzerinden elde edilen gelir hisse oranında her bir ortağa bölüştürülecektir.
 • Her ortak kendi üzerine düşen gelir kadar beyan verecek olup, her bir ortak ayrı ayrı istisna tutarından yararlanacaktır.

İstisnadan Faydalanmak İçin 12 Ay Süresince Kiralamak Zorunlu Değil.

 • İstisnadan faydalanmak için kiralanan gayrimenkullün bir takvim yılı boyunca sürekli kirada olması zorunluluğu yoktur.
 • Bir takvim yılı içerisinde tek bir ay dahi kiralanan gayrimenkul için aynı istisna tutarı uygulanacaktır.

KİRA BEYANNAMESİNDE KİMLER İSTİSNADAN FAYDALANAMAZ?

İstisna sadece konut olarak kiraya verilen taşınmazlar için geçerli olup, aşağıda sayılan durumlar için istisnadan faydalanılamaz.

İşyeri Kira Bedelleri İstisna Kapsamında Değildir.

İstisna sadece konut olarak kiraya verilen taşınmazlar için geçerli olup, işyeri kira kazançları istisna kapsamında değildir.

Ticari, Zirai, Serbest Meslek Kazançları Olanlar İstisnadan Yararlanamaz.

İstisnadan yararlanan kişinin ticari, zirai veya serbest meslek kazancı olmamalıdır.

148.000 TL Üzerinde Gelir Elde Edenler İstisnadan Faydalanamaz.

İstisna haddi üzerinde konut kira geliri elde edenlerden, beyana tabi olup olmadığına bakılmaksızın, ayrı ayrı veya birlikte elde ettikleri gelirler  (ücret, menkul sermaye iradı, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlar) gayri safi tutarları toplamı 148.000 TL’yi aşanlar istisnadan faydalanamazlar.

Beyanname Vermeyen veya Eksik Beyanda Bulunanlar İstisnadan Faydalanamaz.

İstisna haddinin üzerinde konut kira geliri elde eden mükelleflerden beyan bulunmayan veya eksik beyanda bulunanlar istisnadan faydalanamazlar.

KİRA BEYANNAMESİNDE ALT SINIR NEDİR?

Kira geliri elde eden kişilerin bir takvim yılında elde ettikleri kira gelirleri 2019 yılı için belirlenen 5.400 TL’nin altında ise beyanname verilmeyecektir.

Örnek; Ahmet Bey 2019 yılında satın almış olduğu konutunu Kasım ayında 1.000 TL’den kiraya vermiştir. 2019 yılında tahsil etmiş olduğu kira geliri 2.000 TL’dir.

Ahmet Bey istisna haddi olan 5.400 TL altında kira geliri elde ettiği için beyanname vermeyecektir.

TAHSİL EDİLEMEYEN KİRA GELİRİ DE BEYAN EDİLECEK Mİ?

Kira geliri elde eden mükelleflerin beyan edecekleri gelir sadece tahsil ettikleri tutarlar üzerinden değerlendirilecektir.

Bir takvim yılı içerisinde tahsil edilemeyen kira geliri ise beyannameye dâhil edilmeyecektir.

Örnek; 2019 yılı Ocak ayında evini aylık 750 TL’den kiraya veren Mehmet Bey, ilgili yılda kiracısından 10 aylık kira bedelini tahsil etmiştir.

Mehmet Bey 2020 yılında 2019 yılı kira geliri için aylık kira tutarı olan (750×12) = 9.000,00–TL değil,  2019 yılında tahsil etmiş olduğu (750×10) = 7.500 TL kira geliri beyan edecektir.

Geçmiş yılın kira bedeli tahsil edildiği yıl gelir yazılır.

Kira geliri elde eden mükellefler tarafından ilgili yıla ve/veya geçmiş yıllara ilişkin tahsil edilen kira bedelleri, tahsilatın yapıldığı yılın geliri olarak beyan edilecektir.

Örnek; 2018 yılında konutunu kiraya veren Yeşim Hanım, 2018 yılına ilişkin tahsil edemediği 3 aylık kira bedeli olan 3.000 TL’yi 2019 yılında tahsil etmiş olup, 2019 yılında tahsil ettiği 12 aylık kira bedeli ile birlikte 2019 yılında ilişkin kira beyannamesi ile beyan edecektir.

PEŞİN TAHSİL EDİLEN KİRALAR NE ZAMAN BEYAN EDİLECEKTİR?

Kiranın kiracı tarafından ilgili yıl ve sonraki yıllar için peşin ödenmesi halinde, ilgili yıla ait tahsil edilen kısım ilgili yılın geliri olarak, gelecek yıllara ait tahsil edilen kira geliri ise ait oldukları yılda beyan edilecektir.

Örnek; 2019 yılında evini aylık 2.000 TL’den kiraya veren Mehtap Hanım, 2019 yılında kiracısından hem 2019 yılı için hem de 2020 yılı için toplamda 48.000 TL kira bedeli tahsil etmiştir.

Mehtap hanım 2019 yılı için tahsil etmiş olduğu (2.000 x 12) 24.000 TL’yi 2019 yılına ait beyannamede, diğer 24.000 TL’yi ise ilgili yıla ait olduğu 2020 yılına ait beyan edecektir.

KİRA BEYANNAMESİNDEN İNDİRİLEBİLECEK GİDERLER NELERDİR?

Kira beyannamesi veren kişiler bir takvim yılı içinde elde ettikleri konut veya işyeri kira geliri üzerinden indirilebilecek gider usulleri;

 • Gerçek gider usulü,
 • Götürü gider usulü,

Olmak üzere iki şekildedir.

İki Usul Aynı Anda Seçilemez

Kira geliri elde edenler iki gider usulünden sadece birini seçebilirler. Yani, iki adet gayrimenkulünden kira geliri elde eden mükellefin bir gayrimenkulü için farklı diğeri için farklı gider usulünü seçmesi mümkün değildir.

İstisnası Durum Mevcut

İki gider usulünden sadece birinin seçilmesi zorunluğuna dair iki istisnai durum vardır. Bunlar;

 • Tam mükellef tabi bir kişi istemesi halinde, yurtiçi ve yurtdışındaki gayrimenkulleri için farklı gider usulleri seçebilir.
 • Kiraya verilen gayrimenkulleri içerisinde maliyet ve vergi değeri belirli olmayan bina ve araziler için diğerleri için gerçek usul seçilse dahi bu gayrimenkuller için götürü usul seçilebilir.

Götürü Usulü Seçenler İki Yıl Vazgeçemez!

Kira kazancı elde eden mükellef gider usullerinden istediği seçebilir. Fakat götürü usulü seçen kişiler iki yıl geçmedikçe bu gider usulünden vazgeçemezler.

GERÇEK GİDER USULÜNE İLİŞKİN ÖZELLİKLİ DURUMLAR NELERDİR?

Gerçek gider usulü seçen mükellefler,

 • Kiraya veren tarafından ödenen aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,
 • Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün ehemmiyeti ile uygun miktarda idare giderleri,
 • Kiraya verilen mal ve haklara ait sigorta giderleri,
 • Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan borçların faiz giderleri,
 • Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap tarihinden itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin %5’ini,
 • Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya verenler tarafından ödenmiş olmak şartıyla belediyelere ödenen harcamalara iştirak payları,
 • Kiraya verilen mal ve haklar için ayrılan amortismanlar,
 • Kiraya veren tarafından yapılan onarım giderleri,
 • Kiraya verilen mal ve haklara ait bakım ve idame giderleri,
 • Kiraladıkları mal ve hakları kiraya verenlerin ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler,
 • Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli,
 • Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak mukavelenameye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar,

Yukarıda yazılı giderleri belgelendirmek şartıyla yıllık kira geliri toplamından indirebilirler.

Gerçek Gider Usulünü Seçenler İçin İndirilebilecek Gider Hesaplaması

Gerçek gider yönteminin seçilmesi halinde, yapılan harcamaların konut kira gelirinden istisna isabet eden kısmı, gayri safi hasılattan indirilemez. İstisnaya isabet eden kısmın hesaplaması aşağıdaki şekildedir;

İndirilebilecek Gider  =Toplam Gider x Vergiye Tabi Hasılat (*)
Toplam Hasılat

(*) Vergiye Tabi Hasılat = Toplam Hasılat – Mesken Kira Geliri İstisnası

Örnek; Ahmet Bey 2019 yılında konutunu kiraya vermiş, toplamda 24.000 TL kira geliri elde etmiştir. Başka bir geliri bulunmayan Ahmet Bey ilgili gayrimenkulü için 8.000 TL harcama yapmış olup gider usulü olarak gerçek gider usulünü seçmiştir.

Vergiye Tabi Hasılat = 24.000 – 4.400 = 19.600

İndirilebilecek Gider  = (8.000 x 19.600) / 24.000 = 6.533,33

Gider olarak 6.533,33-TL dikkate alınabilecektir.

GÖTÜRÜ GİDER USULÜNE İLİŞKİN ÖZELLİKLİ DURUMLAR NELERDİR?

Kira geliri elde eden kişiler bir takvim yılı içerisinde elde ettikleri kira hasılatlarından % 15’ini götürü gider olarak indirilebilirler.

Örnek; Sahra Hanım kiraya vermiş olduğu konuttan 2019 yılında 30.000 TL kira geliri elde etmiştir. Sahra Hanım götürü gider usulünü seçerek beyannamesini vermiştir.

Gayri Safi Tutar Toplamı30.000,00
Vergiden İstisna Edilen Tutar5.400,00
Kalan Tutar24.600,00
Gider Usulü (Götürü Gider )3.690,00
Safi İrat20.910,00
Hesaplanan Gelir Vergisi (14.800,00 TL için 2.220,00 kalan 6.960,00 TL için 1.392,00 TL)3.282,00
Kesinti Yoluyla Ödenen Gelir Vergisi0,00
Ödenecek Gelir Vergisi3.282,00

KİRA GELİRLERİNE UYGULANACAK İNDİRİMLER NELERDİR?

Konut veya işyeri kira geliri elden kişiler elde ettikleri kazançlar üzerinden istisna tutarının ve giderlerin düşülmesi sonrası uygulanacak indirimler mevcuttur. Bunlar;

 • Mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat sigortalarına ödenen primlerin %50’si ile ölüm, kaza, hastalık, sağlık, engellilik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta primleri (Beyan edilen gelirin yüzde 15 ine kadar ve asgari ücretin yıllık tutarını aşamaz.)
 • Mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait eğitim ve sağlık giderleri (Beyan edilen gelirin yüzde 10 nuna kadar)
 • Bağış ve yardımlar (Beyan edilen gelirin yüzde 5 – yüzde 10 nuna kadar)
 • Eğitim ve sağlık tesisleri ile Dini tesislere ilişkin yapılan bağış ve yardımlar
 • Gıda bankacılığı kapsamında yapılan bağış ve yardımlar
 • Kültür ve turizm amaçlı Bağış ve Yardımlar
 • Sponsorluk harcamaları ( amatörler için yüzde 100 – profesyoneller için yüzde 50)
 • Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdî bağışların tamamı,
 • Türkiye Kızılay Derneğine ve Türkiye Yeşilay Cemiyetine Makbuz Karşılığı Yapılan Nakdi Bağış ve Yardımlar,
 • Bireysel Katılım Yatırımcısı İndirimi
 • EXPO 2016 Antalya Ajansına Yapılan Her Türlü Nakdî ve Ayni Bağış ve Yardımlar,
 • Diğer İndirimler,

KİRA BEYANNAMESİNDE AMORTİSMAN TUTARI NASIL HESAPLANIR?

Kira geliri elde eden mükellefler beyanname verecekleri dönem gerçek gider yöntemini seçmeleri halinde;

 • Kiraya verdikleri mal ve haklar için ayrılan amortisman bedellerini ve kiraya veren tarafından gayrimenkullün iktisadi değerini arttırıcı nitelikteki ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamaları beyannamede indirim konusu yapabilirler.

Amortisman Oranı % 2

Amortismana tabi değerin maliyet bedeli belirli ise maliyet bedeli belirli değil ise emlak vergisi değerleri esas alınarak kiraya verilen gayrimenkulün iktisap tarihinden itibaren 50 yıl süresince her yıl yüzde 2 oranında amortisman gideri hesaplanır.

Götürü Usulden, Gerçek Usule Geçenler Kalan Süre Kadar Amortisman Hesaplarlar

 • Götürü gider usulünü seçen bir mükellef ise 2 yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine geçemez. Belirlenen süre sonunda veya daha ileri tarihte götürü usulden gerçek usulü geçen mükellefler amortisman süresinin hesaplanması sırasında iktisap bedeli esas alacaklardır.
 • Mükellefler götürü usulü seçtikleri dönemlerde amortisman süresi işlemiş olacak ve gerçek gider yöntemine geçtikleri andan itibaren gayrimenkulün iktisap bedeli esas alınarak amortisman ayrılır.

KİRA BEYANNAMESİ VERMEME CEZASI NEDİR?

Kira beyannamesinin verilmemesi halinde;

 • İlgili yıl için belirlenen konut kira geliri istisna tutarı yararlandırılmamaktadır. (2019 yılı için 5.400 TL’dir.)
 • Vergi dairesinin durumu tespiti halinde 2 kat birinci derece usulsüzlük cezası kesilmektedir.
 • Kira gelirinin belirlenmesi amaçlı takdir komisyonu sevk işlemi yapılmaktadır.
 • Takdir komisyonunca belirlenen kira geliri üzerinden 1 kat vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi alınmaktadır.
 • Hesaplanan vergi, ceza ve faizlerin bir ay içinde ödenmemesi halinde her ay için ayrı ayrı olarak aylık %1,60 oranında gecikme zammı hesaplanır.

HANGİ KİRA ÖDEMELERİNİN BANKACILIK YOLUYLA YAPILMASI ZORUNLUDUR?

Bir takvim yılı içerisinde;

 • Konutlarda her bir konuta ilişkin 500 TL ve üzerinde kira geliri elde eden,
 • İşyerlerini herhangi bir miktar ile sınırlı tutulmaksızın kiraya veren,
 • Konutlarını herhangi bir miktar ile sınırlı tutulmaksızın günlük, haftalık, vb. kısa süreli olarak kiraya veren,

Mükelleflerin kiraya ilişkin tahsilatları Bankacılık ve PTT sistemini kullanarak tahsil etmeleri zorunludur.

KİRA BEYANNAMESİ HANGİ BANKALARA ÖDENİR?

Kira beyannamesine ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tarafından vergi tahsil yetkisi verilen banka ve kurumlar şu şekildedir;

01.01.2020 TARİHİNDEN İTİBAREN VERGİNİZİ ÖDEYEBİLECEĞİNİZ ANLAŞMALI BANKALAR

Vergi Tahsil Yetkisi Verilen BankalarBanka Şubesi
Nakit/  Hesap
www.Gib.Gov.Tr Üzerinden
(Sanal Pos İle 02:00-23:45 Saatleri
Arasında)
Banka Kartı (Debit) (*)Kredi Kartı (*)Hesaptan (*)
1Akbank T.A.Ş.X
2Aktif Yatırım Bankası A.Ş.X
3Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.X
4Alternatifbank A.Ş.X
5Denizbank A.Ş.X
6Qnb Finansbank A.Ş.X
7Hsbc Bank A.Ş.X
8Ing Bank A.Ş.X
9Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.X
10Odea Bank A.Ş.X
11Şekerbank T.A.Ş.X
12T.C. Ziraat Bankası A.Ş.XXX
13Türk Ekonomi Bankası A.Ş.X
14Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.X
15Türkiye Garanti Bankası A.Ş.X
16Türkiye Halk Bankası A.Ş.XXX
17Türkiye İş Bankası A.Ş.X
18Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.XXXX
19Vakıf Katılım Bankası A.Ş.X
20Yapı Ve Kredi Bankası A.Ş.X
21Ziraat Katılım Bankası A.Ş.X
22Posta Ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.  (Ptt)X
23Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.X

(*) Kredi kartlarıyla; gelir vergisi (gayrimenkul/menkul sermaye iradı, ücret, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisi) Ödenmesi mümkün bulunmaktadır.

KİRA BEYANNAMESİNDE VERGİ MATRAHINA HANGİ YILIN VERGİ DİLİMLERİ UYGULANACAKTIR?

2019 yılına ait kira gelirlerine ait kira beyannamesi 31 Mart 2020 günü sonuna kadar verilecek olup 2019 yılı gelir vergisi dilimlerine göre hesaplanacaktır.

2019 YILI GELİR VERİSİ TARİFESİ
Gelir DilimiVergi Oranı
18.000 TL’ye kadar
40.000 TL’nin 18.000 TL’si için 2.700 TL, fazlası%20
98.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100 TL, fazlası%27
500.000 TL’den fazlasının 98.000 TL’si için 22.760 TL, fazlası%35
500.000 TL’den fazlasının 500.000 TL’si için 163.460 TL, fazlası%40

KİRA GELİRİ ELDE EDEN VELİLER, ŞEHİR DIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ ÇOCUKLARINI EV KİRASINI BEYANNAMEDE İNDİRİM KONUSU YAPABİLİR Mİ?

Kira geliri elde eden mükelleflerin şehir dışında bulunan çocuklarına ait ev kiralarına ödedikleri kira tutarı elde ettikleri kira gelirlerinden indirilemez.

KİRALAMAYA İLİŞKİN DEPOZİTO TUTARI BEYAN EDİLECEK MİDİR?

Mükelleflerin kiraladıkları gayrimenkulleri için alınan depozito ödemeleri, mükellefler için kira gelir sayılmaz ve beyannamedeki kazanç miktarına dâhil edilmez.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ KAPSAMINDA ALINAN KİRA YARDIMLARI İÇİN BEYANNAME VERİLECEK MİDİR?

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kira yardımı belediyeler tarafından ödenen kira yardımları gayrimenkul sermaye iradı olarak değerlendirilmez. Dolayısıyla bu yardım tutarı için beyanname verilmeyecektir.

GEÇMİŞ YIL ZARARLARIMI BEYANNAMEDE İNDİREBİLİR MİYİM?

Kira beyannamelerinin hesaplanması neticesinde giderlerin fazla olması sonucu oluşan gider fazlalığının yani zararlar beş yılı geçmemek üzere gelecek yıllarda elde edilen kira gelirlerinden düşülebilir.

Bu Durumun 2 İstisnası Var

Kirada oturan kira geliri sahipleri kiraladıkları konutta ait kira bedellerini sahibi oldukları konuttan elde ettikleri kira gelirlerinden indirebilirler. Fakat kira bedeli kira, kira gelirinden fazla ise aradaki fark seneye devretmez.

Konut amaçlı kiraya verilen gayrimenkule ait hasılattan indirim konusu yapılan iktisap bedelinin %5’i oranındaki tutarın indirilemeyen kısmı seneye devretmez.

İŞLETME AKTİFİNE KAYITLI KONUTUN KİRALANMASI HALİNDE KİRA BEYANNAMESİ VERİLECEK MİDİR?

İşletme aktifine kayıtlı bir gayrimenkulün kiralanması ticari kazanç hükümde olup kira beyannamesi verilmeyecektir.

DAİREMDE KİRA VERMEDEN OTURAN ÇOCUĞUMUN EVİ İÇİN KİRA BEYANNAMESİ VERECEK MİYİM?

Konut sahipleri, konutlarını anne baba, büyükanne, büyükbaba, çocuklarına, torunlarına veya kardeşlerine konutlarına tahsis etmeleri durumunda beyanname verilmeyecektir.

ÜNİVERSİTE DE OKUYAN OĞLUMUN/KIZIMIN OKUL PARASINI KİRA BEYANNAMESİNDEN DÜŞEBİLİR MİYİM?

Kira geliri elde eden mükellefler ücretli bir üniversite öğrenim gören 25 yaşını aşmamış çocuklarının okul ücretlerini beyan ettikleri matrahın yüzde 10 ’unu aşmayacak kadarlık kısmını kira beyannamesinde indirim olarak düşebilirler.

Tevsik Şart

Eğitim kazancının beyannameden düşülebilmesi için eğitimin Türkiye’de yapılması ve gelir kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız: Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi Öncesi Eğitim Giderlerinin İndirilmesine İlişkin Bir Hatırlatma

SON DAKİKA; BEYANNAME VERME SÜRESİNİN BİTMESİNE SAYILI GÜNLER KALDI

Yazımızın içerisinde değinildiği üzere Kira Beyannamesi verilme süresinin bitmesine sayılı günler kaldı. 2019 yılı kira gelirlerine ilişkin beyanname verme süresi 31 Mart 2020’da bitecek olup, ödemeleri Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecektir.

KİRA BEYANNAMESİNDE PÜF NOKTALAR NELERDİR?

 • 2019 yılına ait kira kazançları 31 Mart 2020 günü sonuna kadar beyan edilmelidir.
 • Kira beyannamesi elden ve posta yoluyla verilebileceği gibi “HAZIR BEYAN SİSTEMİ” üzerinden de gönderilebilir.
 • Türkiye’yi terk edenler 15 gün içinde ve ölüm halinde mirasçılar 4 ay içinde beyanname verme zorundadır.
 • 2019 yılına ilişkin kira beyannamesi iki eşit taksitte 2020 yılı Mart (31 Mart 2020)  ve Temmuz (4 Ağustos 2020 ) (31 Temmuz 2020 Cuma Kurban Bayramı) ay sonuna kadar ödenmelidir.
 • 5.400 TL ve üzeri mesken kira geliri olanlar beyanname vermek zorundadır.
 • Brüt toplamı 40.000 TL ve üzeri işyeri kira geliri olanlar beyanname vermek zorundadır.
 • 2019 yılında elde edinilen mesken kira gelirinde istisna tutarı 5.400 TL’dir.
 • Binanın hisseli olması halinde elde edilen gelir hisse oranında her bir ortağa bölüştürülecek, her bir ortak ayrı ayrı istisna tutarından yararlanacaktır.
 • İşyeri kira bedelleri istisna kapsamında değildir.
 • Ticari, Zirai, Serbest Meslek Kazançları Olanlar İstisnadan Yararlanamaz
 • 148.000 tl üzerinde gelir elde edenler istisnadan faydalanamaz
 • Beyanname vermeyen veya eksik beyanda bulunanlar istisnadan faydalanamaz
 • Tahsil edilemeyen kira geliri ise beyannameye dâhil edilmeyecektir.
 • Gelecek yıllara ait tahsil edilen kira geliri ise ait oldukları yılda beyan edilecektir.
 • Kira beyannamesi veren kişiler konut veya işyeri kira geliri üzerinden indirilebilecek gider usulleri; GERÇEK GİDER USULÜ ve GÖTÜRÜ GİDER USULÜ’ dür.
 • İki usul aynı anda seçilemez.
 • Götürü usulü seçenler iki yıl vazgeçemez
 • Kira beyannamesinin verilmemesi halinde konut kira geliri istisna tutarı yararlandırılmamakta ve vergi cezası kesilmektedir.
 • Depozito ödemeleri, mükellefler için kira gelir sayılmaz
 • Kentsel Dönüşüm projeleri için alınan kira yardımları gayrimenkul sermaye iradı sayılmaz.
 • 500 TL ve üzerindeki konut kiralarıİşyeri kiralamaları, günlük, haftalık, vb. kısa süreli olarak kiralanan meskenler ait tahsilatlar BANKACILIK ve PTT SİSTEMİNİ kullanarak tahsil edilmesi zorunludur.

YAZAR: E.ÖĞR.GÖR. NURTEN ÖRNEK

Yararlanılan Kaynaklar

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

http://www.muhasebetr.com/kira-beyannamesi/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.