DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İthalata kayıt ve vergi önlemi

Nisan ve mayıs aylarında yayımlanan ithal ürünlere ek vergi kararlarının ardından ithalatta gözetim uygulamalarına ilişkin birçok tebliğ değiştirildi. Birçok üründe referans vergi tutarı artırılırken, bazı ürünlerde de kayıt zorunluluğu güncellendi.

HABER: ADEM ORHUN

Ticaret Bakanlığı, ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin bazı tebliğleri değiştirdi. İlgili metin, Resmi Gazete’nin 7 Haziran tarihli nüshasında yayımlandı. 

Bu değişiklik ile birçok ürün grubunda, ithalatın seyrinin yakından izlenmesi amacıyla gözetim uygulaması yürütülecek.

Daha önce 17 Nisan, 11 Mayıs ve 20 Mayıs’ta yayımlanan ithal ürünlere ek vergi kararlarının ardından gelen bu son tebliğ ile 37 tebliğ değiştirildi. 

TARİFE GÜNCELLEMESİ

Ayrıca bu tebliğ ile yıllar itibarıyla değişen gümrük tarife istatistik pozisyonları güncellendi. Bu kapsamda, aralarında bazı aydınlatma, mobilya, gözlük, hoparlör, bazı elektrikli ev aletleri, camdan sofra mutfak eşyası, paslanmaz çelikten sofra-mutfak eşyası, oyuncak, demir-çelik boru, bazı kaynak makinaları, otomobil lastikleri, jant, otomotiv yan sanayi ve plastik bebek beslenme ürünlerinin bulunduğu gözetim tebliğlerinde değişikliğe gidildi.

GÖZLÜKTE MALİYET

Gümrük tarife pozisyonlarında değişiklik ile sayılan ürünlerin ithalinde referans vergi diye tabir edilen tutarın da miktarında artış olduğu bildirildi. İthal gözlüklerde bunun yansıması, daha önce 6-8 dolar olan referans verginin 10-27 dolara yükselmesi şeklinde oldu. Bunun da özellikle sektördeki küçük veya orta halli perakende firmalarının ürünlerinde oransal olarak önemli bir maliyet artışına sebep olacağı kaydedildi. 

MOTOSİKLET 

Öte yandan yine 7 Haziran’da yayımlanan başka bir tebliğ ile motosikletlerde veya diğer motorlu araçlarda kullanılan maddelerin ithalatında gümrük kıymet bedeli yeniden belirlendi. Bu malların ithalatında uygulanacak gümrük kıymeti bedeli, adet başına 0.15 dolarla 0.80 dolara çıkarıldı. Daha önce bu oran adet başına 0.08 ile 0.50 dolar olarak uygulanıyordu.

AĞAÇ VE MANTARLAR

İthalat Rejimi Kararına Ek olan başka bir karar, 9 Haziran’da yayımlandı. Buna göre açık hava ağaçlarının gümrük vergisi oranı yüzde 19.5, tabii mantarların gümrük vergisi oranı da yüzde 15 olarak belirlendi. Bu oranlar daha önce yüzde 3.9 ve yüzde 1 olarak uygulanıyordu. 

SU ÜRÜNLERİ 

Diğer yandan ‘ithalatı kayda alınması gereken balık ve deniz ürünleri listesi’ yeniden belirlendi. Ticaret Bakanlığı’nın tebliğine göre su ürünleri ithal etmek isteyenler, konuya ilişkin bilgileri ithalattan önce Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kayıt merkezlerine kaydettirecek. Ayrıca hamsi ve çeşitli balıklar ile yengeç, karides ve ıstakoz gibi deniz ürünleri ithalatında gözetim uygulanmasına ilişkin iki ayrı tebliğin yürürlükten kaldırılmasına karar verildi. 

TEKSTİLDE KAYIT

Ticaret Bakanlığı’nın tekstil, konfeksiyon, deri mamulleri gibi bazı ürünlerin ithalatında kayda alma uygulamasının düzenlendiği İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliği yayımlandı.

PLASTİK ÜRÜNLERDE İTHALAT SORUŞTURMASI

Plastik sektöründe bazı ürünlerle ilgili olarak yoğun ithalat şikayetleri üzerine Ticaret Bakanlığı İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ yayımladı. Resmi Gazete’de 11 Haziran’da yayımlanan tebliğe göre, 3907.69.00.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nda ‘Diğerleri’ tanımı altında sınıflandırılan eşyanın ithalatında korunma önlemi uygulanması için yerli üretici tarafından yapılan başvuru neticesinde soruşturma açılmasına karar verildi. Söz konusu diğer ürünler Poli (etilen tereftalat) faslı altında bulunuyor. Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek soruşturmanın usul ve esasları da belirlendi. 

            İNGİLTERE, BREXİT SONRASI VERGİ ORANLARINI DUYURDU

Birleşik Krallık (BK) Hükümeti, 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla uygulanması öngörülen yeni gümrük vergisi oranlarını yayımladı. 

BK hükümeti, Avrupa Birliği üyeliğinden çıkış, ardından yeni dönem için tarife cetvelini basitleştirdiğini ve ticaret maliyetlerini düşürmeyi hedeflediğini duyurdu. 

Söz konusu gümrük vergisi oranları hükümetin web sayfasında yayımlandı.

Ayrıntılı bilgi için:
www.gov.uk/check-tariffs-1-january-2021

 

 

Kaynak:www.itohaber.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.