DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İşyerleri 6 gün içinde İşkur’a bilgi vermek zorunda!

Taner Özdemir - SMMM-İş ve Sos. Güv. Danışmanı-Mevzuat Eğitmeni
– 1981 yılında Samsun’da doğdu. Aslen Sivaslıdır. İlkokulu Samsun İlköğretim Okulunda, Liseyi Sivas Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini Anadolu Üniversitesinde Sosyal bilimler ve yine Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünde tamamlamıştır. İş – Sosyal Güvenlik ve vergisel mevzuat alanında daha kapsamlı çalışmalar yapabilmek için Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavına girerek bu sınavı başarıyla tamamlamış ve Mali Müşavir ünvanını almaya hak kazanmıştır. Evli ve 1 Kız çocuk babasıdır. Çalışma hayatı boyunca Hizmet, Gıda, Üretim,İnşaat,Müşavirlik, Eğitim, Danışmanlık sektörlerinde hizmet veren Kurumsal firmalarda ve bu firmaların şubeleşme ve organizasyon yapılarının kurgulanması ve yönetilmesinde Uzman,İdareci,Yönetici,Eğitmen,Danışman ve İnsan Kaynakları Müdürü olarak İş ve Sosyal Güvenlik boyutunda tüm süreçleri yönetmiştir. -Denetim, Eğitim ve Mali Müşavirlik firmasının İş ve Sosyal Güvenlik departmanında yaklaşık 350 firmanın ve 6500 personelin Bordro, SGK, Özlük işlemleri sürecini yönetmiştir. Firmalara İş ve Sosyal Güvenlik Hizmetleri kapsamında danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermektedir. Ayrıca yaklaşık 20 farklı mevzuat sitesinde makaleleri yayınlanmaktadır. Anlaşmalı olduğu Eğitim firmaları ile İstanbul içinde ve İstanbul dışında Firmaların İnsan Kaynakları çalışanlarına, Muhasebe çalışanlarına, Bordro ve Personel İşlemlerini yürüten personellere, yeni mezunlara ve İş ve Sosyal Güvenlik Uygulamalarını öğrenmek isteyen çalışanlara birebir ve toplu olarak eğitimler vermektedir.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan iş yerleri için İş Kurumu ödemeleri yapmaya başladı.

Kısa çalışma ödeneğine başvurup da sonrasında faaliyete geçen işyerleri için de İlgili İşkur Müdürlüğüne bilgi verme yükümlüğü de başlamış oldu. Kısa Çalışma ödeneği uygulaması geçmişte de uygulanıyor olmasına rağmen, bu süreçleri Virüs salgını sebebiyle yeni duyan işçi ve işverenler olduğunu belirtmek gerekir. Dolayısıyla bu süreçte kısa çalışma ödeneğine başvuran işverenler, normal çalışmalarına döndükleri zamanda uygulayacakları süreçleri bilmeleri gerekmektedir.

Altı İşgünü içerisinde Kuruma bilgi vermek Şart!

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanırken faaliyetine tekrardan başlayan işyerlerinin ilgili İşkur Müdürlüğüne 6 işgünü içerisinde faaliyetine devam ettiğine dair bir dilekçe ile bilgi vermesi gerekmektedir. İşverenler Kuruma yapılması gereken bildirimlerin süresi içerisinde yapılmaması halinde, eksik ve/veya hatalı bildirimden kaynaklanan fazla ödemeleri yasal faiziyle birlikte ödemek zorunda kalacaklardır. Burada önemli olan faaliyete başladıktan sonraki 6 iş günlük süredir. Yani faaliyete başlamadan önce herhangi bir bildirimde bulunmaya gerek yoktur.

Bildirim nereye yapılacak!

Normal faaliyetlerine devam etmeye başlayan işyerleri, kısa çalışma ödeneği için hangi mail adresine bildirimlerini göndermişlerse, yine aynı mail adresine

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.