DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İşsizlik Sigortasında İstisnai Durumlar

İşsizlik sigortası; bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve  yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden  sigortalılara işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa  karşılayarak yeni bir iş bulmasına veya eski işlerine geri dönene kadar geçinmelerine imkan sağlayan bir güvencedir.

Bu sigorta kolundan yararlanabilmek için iş akdinin sona ermesinden önce belli bir sürenin sigortalı olarak geçirilmiş ve işsizlik sigortası primi ödenmiş olması da gerekmektedir. Şöyle ki, 4447 sayılı Kanun’un 46 ncı maddesinde, “hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerektiği” düzenlenmiştir. Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 günde hizmet akdine tabi olunması, bir başka ifadeyle hangi gerekçeyle eksik gün bildiriminde bulunulduğuna bakılmaksızın sosyal güvenlik kuruluşlarına verilen prim ve hizmet belgelerinde işsizlik sigortası kapsamında kayıtlı sigortalı olunması son 120 gün şartının sağlanması bakımından yeterlidir.

İşsizlik maaşı gibi kısa çalışma ödeneği de işsizlik sigortasından karşılandığından, işçinin kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için, hizmet akdinin feshi hariç işsizlik sigortası hak etme koşullarını yerine getirmesi yeterlidir. Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmektedir. Ancak pandemi döneminde bu uygulamadan daha fazla çalışanın faydalanabilmesi için kısa çalışma uygulamasında kolaylık getirilmiş ve kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 günde 450 gün sigortalı olunması şartı uygulanmaya başlanmıştır.

Kısa çalışma ödeneği ile işsizlik maaşı kavramları arasındaki bağlantı nedeniyle kısa çalışmadan yararlanan bir kişi yeni bir ödeneğe hak kazanamayacak şekilde iş sözleşmesi sona erdiğinde işsizlik ödeneği başvurusunda bulunursa hak sahipliği oluşacaktır. Özetle son üç yıl içinde en az 600 prim gün sayısına sahip olarak kısa çalışma ödeneğine hak kazanan bir işçi hangi kodla işten çıktığına bakılmaksızın işsizlik ödeneğinden yararlanabilecektir. Ayrıca pandemi döneminde kısa çalışma süresinde yapılan ödemeler de işsizlik ödeneği süresinden mahsup edilmeyecektir.

29.12.2020

 

 

http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/ebruyilmazkaya/004/

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.