DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İki yıldan fazla elde tutulan girişim sermayesi yatırım fonu ve gayrimenkul yatırım fonu katılma paylarından sağlanan kazançlarda stopaj oranı

90
A+
A-
Özet4 Eylül 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 4454 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile iki yıldan fazla süreyle elde tutulan girişim sermayesi yatırım fonu ve gayrimenkul yatırım fonu katılma paylarından elde edilen kazançlarda uygulanan stopaj oranı %0’a (sıfır) indirildi. 

Karar, yayımı tarihinde (4 Eylül 2021) yürürlüğe girmiştir.


4 Eylül 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 4454 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67. maddesinde yer alan tevkifat oranlarını belirleyen 2006/10731 sayılı Karar’ın 1. maddesinin 1. fıkrasının (a) ve (ç) bendinde değişiklikler yapılmıştır.

Bu değişiklikle, bireysel yatırımcılar tarafından iki yıldan fazla süreyle elde tutulan girişim sermayesi yatırım fonu ve gayrimenkul yatırım fonu katılma paylarından elde edilen kazançlarda uygulanan stopaj oranı %0’a (sıfır) indirilmiştir.

Karar, yayımı tarihinde (4 Eylül 2021) yürürlüğe girmiştir.

Diğer taraftan, 3321 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 23 Aralık 2020-31 Mart 2021 tarihleri arasında iktisap edilen, (değişken, karma, eurobond, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ile unvanında döviz ifadesi geçen yatırım fonları hariç) yatırım fonlarından elde edilen gelir ve kazançlar üzerinden yapılacak tevkifatın oranı %0’a (sıfır) düşürülmüş, son olarak bu uygulama 30 Eylül 2021 tarihine kadar iktisap edilen söz konusu fonlar için uzatılmıştı.

Buna göre 23 Aralık 2020-30 Eylül 2021 döneminde iktisap edilen girişim sermayesi yatırım fonu ile gayrimenkul yatırım fonu katılma paylarından elde edilen kazançlar, elde tutma süresine bakılmaksızın %0 oranında stopaja tabi olacaktır. Bu uygulamaya ilişkin ek bir süre uzatımı gelmediği taktirde bireysel yatırımcılar tarafından 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren iktisap edilen girişim sermayesi yatırım fonu ve gayrimenkul yatırım fonu katılma paylarından elde edilecek kazançlara %0 oranında stopaj uygulanabilmesi için katılma paylarının iki yıldan fazla süreyle elde tutulması gerekecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.