DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Uygulama Rehberi

256
A+
A-

Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Uygulama Rehberi

Bilindiği üzere, çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7153 Sayılı Kanun, 10.12.2018 tarih ve 30621 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

04 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)” ile 2872 sayılı Çevre Kanununa ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden sadece plastik poşetler için ödenecek geri kazanım katılım payının beyanı ve tahsiline ilişkin usul ve esaslar açıklanmıştır.

AMBALAJ , LASTİK, AKÜMÜLATÖR, PİL, MADENİ YAĞ, BİTKİSEL YAĞ, ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYA, İLAÇ geri kazanım katılım payı (GEKAp) alınmasına ilişkin uygulamaya ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 31/12/2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik” ile Ocak 2020 dönemi itibariyle başlanmıştır.

22/03/2020 Tarih ve 31076 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 3) ile GEKAP beyanname süreleri değişmiştir.

Yapılan Düzenleme ile;

GELİR VE KURUMLAR Vergisi mükellefi olsun veya olmasın tüm satış noktaları ile piyasaya sürenler/ithalatçılar (Poşet satışları dahil) 2020 yılına ait GEKAP beyannamelerini elektronik ortamda Yılda iki defa vereceklerdir.

2020 YILI BİRİNCİ DÖNEM (1.2.3.4.5.6. Aylar) ait beyanname 31/07/2020 Tarihine kadar (31/07/2020 tarihinin ve takip eden günlerin resmi tatile denk gelmesi nedeniyle 04/08/2020 gününe kadar) verilecektir.

2020 YILI İKİNCİ DÖNEM (7.8.9.10.11.12. Aylar) ait beyanname 31/01/2021 Tarihine kadar Verilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi (GEKAP ) konusunda uygulamaya yönelik özet bilgileri içeren REHBER bilgilerinize sunulmuştur.

Rehber’ i hazırlayan Sayın SMMM Metin BAŞER’e sizler adına teşekkür ederim.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim,

Saygılarımla,

Yücel AKDEMİR Başkan

1) – PLASTİK POŞET UYGULAMASI:

A) – KİMLER ZORUNLU POŞET BEDELİ ALACAK?

B) – ÜCRET ALINMAYACAK, KAPSAM DIŞI BIRAKILAN PLASTİK POŞETLER

2) – GERİ KAZANIM KATILIM PAYI (GEKAP) BEYANNAMESİNİ KİMLER VERECEK

3) -GERİ KAZANIM KATILIM PAYI BEYANNAMESİNİN “E- BEYANNAME SİSTEMİN” DEN GÖNDERİLMESİ

4) -GEKAP BEYANNAMESİNİN VERİLME VE ÖDEME SÜRELERİ

5) – BOŞ BEYANNAME VERİLMESİ

6) – SÜRESİNDE BEYAN EDİLİP, ÖDENMEYEN KATILIM PAYININ TAHSİLİ

7) – KATILIM PAYININ SÜRESİNDE BEYAN EDİLMEDİĞİNİN VEYA EKSİK BEYAN EDİLDİĞİNİN TESPİTİ

8) – SÜRESİNDEN SONRA VERİLEN GEKAP BEYANNAMESİ

9) – GEKAP BEYANNAMESİNE İLİŞKİN DÜZELTME BEYANNAMESİ

10) – GEKAP PAYININ MUHASEBE KAYDI. PAY İÇİN FATURA DÜZENLENMEZ. KDV HESAPLAMANMAZ.

11) – CEZA UYGULAMASI

12) – GERİ KAZANIM KATILIM PAYI (GEKAP) HESAPLANACAK ÜRÜNLER

1)- PLASTİK POŞET UYGULAMASI:

A)- KİMLER ZORUNLU POŞET BEDELİ ALACAK?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 09/01/2019 Tarihinde yayımladığı “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” na göre

Faaliyet türü ne olursa olsun uzaktan (internet üzerimden satış) satışlar da dahil olmak üzere, istisnasız tüm satış noktalarında;

(Aşağıda (B/a ) bendindeki ölçülerin üstün de TAŞIMAK AMACI İLE plastik poşet kullanan)

>    GIDA MALZ. YİYECEK- İÇECEK VE TEMİZLİK MALZEMELERİ SATANLAR

>    TEKSTİL/ GİYİM /AYAKKABI GİBİ ÜRÜN SATANLAR

>    OYUNCAK SATANLAR

>    ELEKTRONİK CİHAZ SATANLAR, NALBURİYE MALZ. SATANLAR

>    UNLU MAMUL SATANLAR

>    YUKARIDAKİLERE BENZER ÜRÜN SATANLAR

Plastik Poşetlerden Kdv Dahil 25 Kuruş ücret almak orundadır. Alınan ücretten 15 Kuruşu aşağıda belirtilen esaslara göre beyanname ile beyan edilerek ödenecektir.

Plastik poşet nedir? plastikten yapılmış, satış noktalarında tüketicilere /Kullanıcılara mal veya ürünleri TAŞIMA AMACI İLE temin edilen saplı veya sapsız poşetler olarak tanımlanmıştır.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

İSMMMO

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.