DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Gelir Vergisi İadesi Alacakların Dikkatine!

88
A+
A-

Nakit İade Rakamları ve Belgelendirme Yükümlülükleri Güncellendi!

Resmi Gazete’de yayımlanan 315 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile gelir vergisi iadesi için temel vergisel düzenleme olan 252 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde ile bazı değişiklikler yapıldı.

Tebliğ düzenlemesiyle nakden yapılan iadelerle ilgili 10.000 TL ve 100.000 TL olarak belirlenen rakamsal sınırlar, 50.000 TL ve 500.000 TL olarak güncellendi. Bu değişiklik, 2020 yılı için iade hakkı bulunan ve henüz iade almayan mükellefleri yakından ilgilendiriyor.

Daha önce 10.000 ve 100.000 TL olarak belirlenmiş olan rakamsal sınırlar, Tebliğ’de yapılan değişiklikle 5 kat artırılarak güncellenmiş, ayrıca her yıl yeniden değerleme oranında arttırılması sağlanmıştır. Buna göre değişiklikten önce 10.000 TL üzerinde iade hakkı olan bir vergi mükellefi, teminat veya vergi incelemesi gibi prosedürlere muhatap olurken, artık 50.000 TL’ye kadar olan vergi iadelerinde bu prosedürlerin hiçbiri olmadan vergi dairesince iadeler gerçekleştirilecektir.

Nakden iade talebinin 500.000 TL’ye kadar olan kısmı mükellefle süresinde tam tasdik sözleşmesi düzenlemiş yeminli mali müşavirce düzenlenecek tam tasdik raporu uyarınca iade edilecektir. Bu düzenleme yalnızca kurumlar vergisi mükellefleri için geçerlidir. İade talebinin 500.000 TL’yi aşan kısmının iadesi ise ancak vergi inceleme yetkisi bulunanlarca düzenlenen vergi inceleme raporu sonucuna göre yerine getirilebilecektir.
#GelirVergisi #Vergiiadesi #ResmiGazete

İsmail Vefa AK

Partner at Vizyon

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.