DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ek Verginin 2. Taksit Ödeme Vadesinde Yaşanan Kargaşa!

Murat SOFTA
Murat SOFTA 
1.

Hatırlanacağı üzere, 2022 yılında yararlanılan indirim ve istisna tutarları ile indirimli kurumlar vergisi matrahları üzerinden 7440 sayılı Kanunun 10/27. Maddesi uyarınca %10 oranında (bazı istisnalar için %5) ek vergi tahakkuk ettirilmişti. Ek Verginin ilk taksitinin vadesi kurumlar vergisi beyannamesinin ödeme süresi olan 5 Mayıs 2023 tarihine kadardı.

Ancak ek verginin ikinci taksitine ilişkin olarak sistemde son ödeme tarihinin 31.08.2023 olarak işlendiğini görüntülemekteyiz.

Bilindiği üzere, 7440 sayılı Kanunun 10/27. maddesi uyarınca ek verginin ilk taksiti kurumlar vergisinin ödeme süresi içinde, ikinci taksiti bu süreyi takip eden dördüncü ayda ödenecektir.

2022 yılına ilişkin Kurumlar Vergisi Beyannamesinin verilme ve tahakkuk eden vergilerin ödenme zamanı 30 Nisan 2023 tarihi pazar gününe rastladığından ve 1 Mayıs da resmi tatil olduğundan, Vergi usul Kanunu’nun “Sürelerin Hesaplanması” başlıklı 18. maddesindeki sürenin son günü resmî tatile rastlarsa tatili takip eden ilk iş gününün tatil saatinde biteceği hükmü gereği, 1 Nisan 2023 – 2 Mayıs 2023 tarihleri arasında yapılması gerekmekteydi. Gelir İdaresi Başkanlığınca yayımlanan 154 sayılı Vergi Usul Kanunu Sirküleriyle 02.05.2023 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2022 hesap dönemine ait Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 05.05.2023 Cuma günü sonuna kadar uzatılmıştı.

Bu açıklamalar çerçevesinde 2022 yılı hesap dönemine ilişkin kurumlar vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri Mayıs/2023’te olduğu dikkate alındığında, ek verginin 2. taksitinin ödeme süresi Mayıs/2023’ü takip eden 4. ay olan Eylül/2023 ayına rastlaması gerektiği hesaplanmakta ve değerlendirilmektedir.

7440 sayılı Kanun’da ek verginin ödeme sürelerine ilişkin olarak yapılan belirlemelere aykırı olarak ek verginin 2. taksitinin ödeme süresinin Ağustos/2023 olarak belirlenmiş olmasının kanuna aykırı olduğu, Kanun hükümlerine göre finansman olanakları planlanan ek vergi 2. taksit ödemesinin vadesinin kanunun amir hükümleri doğrultusunda Eylül/2023 olarak sistemde güncellenmesi gerektiğini değerlendiriyoruz.

Bu kapsamda, ödeme vadesinin güncellenmesine ilişkin olarak vergi dairelerine yöneltilecek talebe olumsuz dönüş alan veya dönüş alamayan mükelleflerin ödemelerini ihtirazi kayıtla yaparak, ödenecek ek verginin 1 aylık ilave finansman yükünün tazminini talep ve dava edebileceğini değerlendiriyoruz.

Bununla birlikte, her şeyden önce 7440 sayılı Kanunun yürürlük tarihi kurumlar vergisinden önce olduğu için kurumlar vergisi beyanının Mayıs ayına sarktığı göz önüne alınmaksızın sistem kurgusu yapılan ek vergi 2. taksit ödemesinin vadesinin Kanunun amir hükümleri doğrultusunda düzeltilmesi, gereksiz enerji kaybı ve iş yükünün önlenmesini adına en çok arzuladığımız yöntem olacaktır.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.