DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

E-ARŞİV Faturalar nasıl iptal edilir?

Mustafa Özçelik -SMMM
Mustafa ÖZÇELİK, 1981 yılında Trabzon ili Çaykara İlçesi Yeşilalan Köyünde doğdu. İlk öğrenimini doğduğu yerdeki Yeşilalan ilkokulunda Orta öğrenimini ise Çaykara Çok Programlı Lisesi’nde tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi muhasebe bölümünden mezun oldu. 2005 Yılında İstanbul’a yerleşti ve sektöründe öncü bir sanayi kuruluşunda muhasebe yardımcı elemanı olarak işe başladı. Bu firmada halen devam etmekte olduğu muhasebe şefi görevini yürütmektedir. Özçelik, evli ve Hasan, İclal, Yusuf adında üç çocuk sahibidir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) portalından kesilen ve tutarları 5.000 TL ‘yi veya  30.000 TL ‘yi aşması durumunda, E-Arşiv faturalarının nasıl iptal edileceği konusu son derece önemlidir.

Bilindiği üzere 07/01/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların (düzenlenecek taraf vergi mükellefi ise) vergiler dahil toplam tutarının 5.000 TL’ yi aşması durumunda, (düzenlenecek taraf vergi mükellefi değil ise) 30.000 TL’ yi aşması durumunda E–ARŞİV FATURA olarak Başkanlıkça sunulan E-Belge düzenleme portalı üzerinden düzenlenmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Aynı günde aynı kişilere düzenlenen faturaların topluca birlikte değerlendirilerek vergiler dahil tutar toplamının söz konusu tutarları aşması halinde, bu faturaların E-ARŞİV FATURA olarak düzenlenmesi ve alınması zorunluluğunun bulunduğu belirtilmiştir;

ÖRNEK; 08/01/2020 Tarihinde ABC İşletmesi vergi mükellefi olan XYZ İşletmesine 2.000 TL’ lik 3 Adet Kdv Dahil fatura kesecektir. 3 Adet faturanın toplamı 5.000 ve üzeri olduğundan ve aynı gün aynı vergi mükellefine kesildiğinden 3 Adet faturanın da E-ARŞİV FATURA olarak düzenlenmesi zorunludur. ABC İşletmesi 08/01/2020 Tarihinde XYZ İşletmesine 2.000 TL’ lik 2 Adet fatura kesecek olsa idi; 2 Adet faturanın toplamı 4.000 TL olduğundan yani 5.000 TL’ nin altında kaldığından E-ARŞİV FATURA düzenlemesine gerek kalmayacak kağıt fatura kesebilecektir.

ÖZETLE; Bir vergi mükellefi başka bir vergi mükellefine 5.000 TL ve üzeri satışı için,

Vergi mükellefi olmayanlara 30.000 TL ve üzeri satışı için “e-ARŞİV FATURA” düzenlemek zorunda olacaktır.

E – ARŞİV FATURA Giriş Şifreniz ve E – ARŞİV FATURA ‘ nın portalından nasıl kesileceğini anlatan video linki aşağıda iletilmiştir.

https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html

https://tv.gib.gov.tr/video_goster.php?Guid=2c7bd872-28ba-11ea-abe8-ac853da07eb7

E-ARŞİV FATURALAR NASIL İPTAL EDİLİR?

Muhteviyatı itibariyle hatalı ya da eksik kesilen e-arşiv faturalar için GİB PORTAL ’da iptal seçeneği yoktur. Ancak kesilen e-arşiv faturanın hem alıcı hem satıcı açısından işleme alınmayarak yeni kesilecek e-arşiv faturada İPTAL edilmesi istenen e-arşiv faturanın tarih ve nosunu AÇIKLAMA bölümüne yazarak …….. sebepten dolayı iptal edilmiştir diye açıklama yazılarak iptal edilmiş sayılır ve yeni kesilecek e-arşiv fatura geçerli, hatalı kesilen e-arşiv fatura iptal edilmiş olur.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hem alıcı hem de satıcının iptal faturayı kayıtlarına almaması gerekliliğidir.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.