DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Rehber Yayınlandı

123
A+
A-

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Rehber Yayınlandı

7256 SAYILI BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA İLİŞKİN

KANUN REHBERİ

GİRİŞ

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında 7256 sayılı Kanun, 17/11/2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Konu hakkında, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen amme alacakları, il özel idareleri ile belediyeler ve yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına ait alacakların yapılandırılması hakkında 1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 Sayılı Kanun Genel Tebliği 27.11.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Söz konusu düzenlemeyle; kesinleşmiş vergi, harç ve vergi cezaları ile ecrimisil, öğrenim ve katkı kredisi, maden devlet hakkı, yiyecek bedeli gibi borçlara, trafik, askerlik, karayolu taşıma, otoyollar ve köprülerden geçiş ihlali gibi idari para cezalarına ödeme kolaylıkları, 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlar ile 6183 sayılı Kanun kapsamında tecili devam eden borçların yeniden yapılandırılması imkanı getirilmiştir.

Bu Rehber, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı tahsil daireleri tarafından takip edilen alacakların yapılandırılması hakkında genel bilgiler içermektedir.

Kanunun uygulanmasına ilişkin açıklamalara ve ayrıntılı bilgilere, Başkanlığımızın internet sitesinden (www.gib.gov.tr) veya Vergi İletişim Merkezi’nin (VİMER) 189 numaralı telefon hattından ulaşılabilir.

7256 SAYILI KANUNLA GETİRİLEN İMKÂNLAR

Söz konusu Kanun ile;

Vergi dairesine ödenmemiş vergi ve diğer borçlara bağlı gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılması;

. Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarını %50’sinin silinmesi,

. Yapılandırılan borçların erken ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılması,

. Kanun kapsamında yapılandırılan borçların taksitler halinde ödenebilmesi,

. Yapılandırılan borçların kredi kartı ile de ödenebilmesi,

. Vadesi 31/12/2014 tarihinden önce olan aslı 100 TL ve altındaki borçların silinmesi,

. 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçların yeniden yapılandırılması,

. 6183 sayılı Kanun kapsamında tecili devam eden borçların yeniden yapılandırılması,

gibi önemli imkânlar getirilmiştir.

A. YAPILANDIRMA KAPSAMINDAKİ BORÇLAR

Vergi dairelerine;

■    31 Ağustos 2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ait olup 17/11/2020 tarihi itibari ile kesinleşmiş vergi, resim, harç ve bunlara ilişkin cezalar ile gecikme faizi ve gecikme zammı alacakları,

■    31 Ağustos 2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önce verilen ve Kanunun yayımlandığı 17/11/2020 tarihi itibari ile kesinleşmiş olup vadesi geldiği hâlde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan askerlik, seçim, trafik, nüfus, karayolu taşıma, otoyollar ve köprülerden ihlalli geçiş gibi idari para cezaları,

■    Kanunun yayımlandığı 17/11/2020 tarihi itibarıyla kesinleşmiş olup, vadesi geldiği hâlde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan diğer amme alacaklarından takip için vergi dairelerine intikal edenler (ecrimisil, öğrenim ve katkı kredisi alacakları gibi),

■    7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 2, 3 ve 4 üncü maddeleri kapsamında yapılandırılan ve bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla ödemeleri devam eden taksitlere konu borçlar,

■    6183 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca tecil edilip de Kanunun yayımı tarihi itibarıyla tecil şartlarına uygun olarak ödenmekte olan borçların kalan taksit tutarları,

için başvurulabilir.

Bu Kanun kapsamına giren dönemlere ilişkin olup bu Kanunun yayımı tarihi itibari ile mücbir sebep ilan edilmesi nedeniyle beyanname verme ve ödeme süresi ertelenen ve ödeme süresinin son günü Ekim/2020, Kasım/2020, Aralık/2020 aylarına denk gelen vergilerin bu Kanun kapsamında yapılandırılması mümkün bulunmamaktadır.

1. BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI

1.1.    Kesinleşmiş Vergi ve Ceza Borçları

Kesinleşmiş borçlarda;

■    Borç asıIlarının tamamının,

■    Gecikme faizi ve zammı yerine Yİ-ÜFE oranları esas alınarak güncellenen tutarın,

■    Vergi aslına bağlı olmayan cezaların (usulsüzlük ve özel usulsüzlük) %50’sinin,

ödenmesi gerekmektedir.

Bu durumda,

■    Vergi aslına bağlı olan (vergi ziyaı cezası) cezaların tamamının,

■    Vergi aslına bağlı olmayan cezaların (usulsüzlük ve özel usulsüzlük) kalan %50’sinin,

■    Gecikme faizi ve zammı gibi fer’i alacakların tamamının, tahsilinden vazgeçilecektir.

1.2.    İdari Para Cezaları

Vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş;

■    İdari para cezalarının tamamının,

• Faiz, gecikme faizi ve zammı gibi fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE oranları esas alınarak güncellenen tutarın,

ödenmesi gerekmektedir.

Bu durumda, idari para cezalarına ilişkin faiz, gecikme faizi ve zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.

1.3. Kanun Kapsamına Giren Diğer Borçlar

Vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş diğer borçların;

•    AsıIlarının tamamının,

•    Faiz, gecikme faizi ve zammı yerine Yİ-ÜFE oranı esas alınarak güncellenen tutarın,

ödenmesi gerekmektedir.

Bu durumda, faiz, gecikme faizi ve zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.

2. BAŞVURU VE ÖDEME

2.1. Başvuru Yeri ve Süresi

Başvurular;

•    Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) veya e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak,

sBağlı olunan vergi dairesine şahsen    veya    posta yoluyla,

yapılabilecektir.

Motorlu taşıtlar vergisi ve/veya taşıtla ilişkili idari para cezaları için borçlular bulundukları ildeki/ilçedeki motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili vergi dairelerine başvuru yapabileceklerdir.

Başvuruların 31 ARALIK 2020 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapılması gerekmektedir.

Birden fazla vergi dairesine borcu olanlar, her bir vergi dairesine ayrı ayrı başvuracaklardır.

Kanundan yararlanmak için elektronik ortamda başvuruda bulunan borçluların, yararlanmak istedikleri borçların takibine ilişkin davalar bulunması hâlinde ilgili vergi dairesine ayrıca yazılı olarak da başvurmaları şarttır.

2.2. Peşin veya Taksitle Ödeme

■    Yapılandırılan borçlar, tercihe göre peşin veya taksitler halinde ödenebilecektir.

■    Peşin ödemeler, ilk taksit ödeme süresinin son günü olan 1 ŞUBAT 2021 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapılacaktır.

■    Peşin ödemelerde, yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı uygulanmayacaktı r.

■    Yapılandırılan borcun; tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde fer’i alacaklar yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının %90’ından, taksitli ödeme seçeneği tercih edilmesi ve ilk taksitin süresinde ödenmesi şartıyla ikinci taksit ödeme süresi içinde (31 MART 2021 tarihine kadar) kalan taksitlerin tamamının ödenmesi halinde ise %50’sinden vazgeçilecektir. Bu durumda yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı uygulanmayacaktır.

Örnek: Borçlarını yapılandırmak için vergi dairesine başvuran mükellef, peşin ödeme seçeneğini tercih etmiştir. Vergi aslı tutarı 135.000 TL, fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE tutarı ise 45.000 TL olmak üzere ödenecek tutar toplam 180.000 TL olarak hesaplanmıştır.

7256 sayılı Kanunun Yapılandırma Başvuru Videosunu (https://youtu.be/osllogmTEXb8) izleyerek yapılandırma başvurularınızı vergi dairesine gitmeden İnteraktif Vergi Dairesi (www.ivd.gib.gov.tr) üzerinden

kolaylıkla yapabilirsiniz.

Mükellef, yapılandırılan borç tutarını peşin ödeme seçeneği ile ödemeyi tercih ettiğinden, ayrıca bir katsayı hesaplanmamıştır.

Mükellef tarafından, yapılandırılan borcun ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarından %90 oranında indirim yapılacaktır. Bu durumda, mükellef Yİ-ÜFE tutarı olarak [45.000 – (45.000 X %90)]= 4.500 TL, toplamda (135.000 + 4.500)= 139.500 TL ödeme yapmak suretiyle Kanun hükümlerinden yararlanacaktır.

Diğer taraftan, taksitli ödeme seçeneğini tercih etmiş olanlar da 1 ŞUBAT 2021 tarihine kadar taksitlerin tamamını öderse aynı indirimden yararlanabilecek ve katsayı da alınmayacaktır.

■    Yapılandırılan idari para cezalarının tamamının; ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ceza aslından %25 indirim, taksitli ödeme seçeneği tercih edilmesi ve ilk taksitin süresinde ödenmesi şartıyla ikinci taksit ödeme süresi içinde kalan taksitlerin tamamının ödenmesi durumunda ise ceza aslından %12,5 indirim yapılacaktır.

■    Yapılandırılan alacak sadece fer’i alacak ise hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde %50 indirim; taksitli ödeme seçeneği tercih edilmesi ve ilk taksitin süresinde ödenmesi şartıyla ikinci taksit ödeme süresi içinde kalan taksitlerin tamamının ödenmesi durumunda ise %25 indirim yapılacaktır.

■    Yapılandırılan borçların taksitle ödenmek istenmesi halinde başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden biri seçilebilecek ve ilk taksit 1 ŞUBAT 2021 tarihine (bu tarih dâhil) kadar, kalan taksitler de ikişer aylık dönemler halinde ödenecektir.

■    Taksitle ödeme durumunda, yapılandırılmış borçlar aşağıda yer alan katsayılar oranında artırılarak tahsil edilecektir.

6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelerde1,045
9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde1,083
12 taksitte 24 ayda yapılacak ödemelerde1,105
18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerde1,150

Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı bankalar listesine, https://gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/anlasmali-bankalar-vergi -tahsil-yetkisi-verilen-bankalar adresinden ulaşabilirsiniz.

• Yapılandırılan borçlar borçlunun tercihine göre taksitler halinde veya peşin olarak;

–    Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla,

–    Banka hesabından havale ile,

–    Yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla,

–    Vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla,

–    Vergi dairesi vezneleri aracılığıyla,

–    PTT şubelerine,

ödenebilecekti r.

Pandemi nedeniyle başvurularınızı ve ödemelerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden yapılmasını tavsiye ederiz.

■ Borçların, başvuru sırasında tercih edilen taksit sayısından daha fazla taksitte ödenmesi mümkün değildir. Başvuru sırasında seçilen taksit sayısından daha az taksitte ödeme yapılması mümkün olup bu durumda ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilecektir.

Örneğin; Borçlu tarafından Kanun kapsamında yapılandırılan alacak tutarının 18 eşit taksitte ödenmesi yönünde tercih kullanıldığı hâlde borcun 6 eşit taksit için öngörülen sürede tamamen ödenmesi hâlinde, (1,150) katsayısı esas alınarak hesaplanan tutar, 6 eşit taksit için öngörülen (1,045) katsayısına göre düzeltilecektir.

2.3. Kredi Kartı ile Ödeme İmkanı

•    Borçların, kredi kartıyla peşin ya da taksitle ödenmesi mümkündür. Kredi kartıyla ödemeler Başkanlığımızın www.gib.gov.tr internet adresinde yer alan interaktif vergi dairesi uygulamasından ya da bankaların uygulama geliştirmeleri halinde, internet siteleri veya şubeleri üzerinden de yapılabilecektir.

•    Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, işlem tarihi itibarıyla borç ödenmiş olacaktı r.

•    Kredi kartıyla, bir veya birden fazla taksitin ödenmesi mümkündür. Birden fazla taksitin ödenmesi durumunda, kredi kartının kullanımından kaynaklı bankaya olan borçlar, taksitin ilgili olduğu ayda hesap ekstresine yansıtılacaktır.

•    Borçluların kredi kartına taksit şeklinde ödeme yapmak istemeleri hâlinde, yapılandırılan alacak tutarı banka tarafından borçlunun hesaplarına Kanunun öngördüğü taksit aylarında yansıtılacaktır. Bununla birlikte, borçlu tarafından yapılan ödeme tutarını gösterir alındı, kredi kartı ile ödeme işleminin yapıldığı tarih itibarıyla verilecek ve borç ödenmiş kabul edilecektir.

Yapılandırma kapsamında ödenecek tutarların, kanunda belirtilen şartları sağlaması halinde iade alacağından mahsubu mümkündür.

2.4. Taksitlerin Süresinde Ödenmemesi

Yapılandırmanın devam edebilmesi için, ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi şarttır.

Ayrıca, taksitlerden bir takvim yılında en fazla iki tanesinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hali Kanunun ihlal nedeni sayılmayacaktır. Bu durumda, diğer taksitler ilgili dönemlerinde ödenebilecektir.

Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarları ise en geç son taksiti (peşin ödeme seçeneğinin tercih edilmesi halinde ilk taksiti) izleyen ay sonuna kadar ödenebilecek ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı tahsil edilecektir.

Kanundan yararlanma hakkının devamı için Ocak/2021 ve Mart/2021 taksitlerinin süresinde ve tam olarak ödenmesi gerekmektedir.

3. YAPILANDIRMADAN YARARLANMANIN DİĞER ŞARTLARI

Kanun hükümlerinden yararlanmak için aranan diğer şartlar aşağıda belirtilmiştir:

•    Mükelleflerin yapılandırılan borçlarına ilişkin dava açmamaları ve bu borçlarının takibine ilişkin açtıkları davalardan vazgeçmeleri gerekmektedir. Mükellefler başvuruları sırasında dava açmayacaklarını, açmış oldukları davalardan vazgeçtiklerini ve diğer kanun yollarına başvurmayacaklarını yazılı beyan edeceklerdir.

•    Kanundan yararlanmak için elektronik ortamda başvuruda bulunan borçluların, devam eden ihtilaflardan vazgeçtiklerini gösterir ıslak imzalı dilekçelerini başvuru süresi içerisinde ilgili tahsil dairesine vermeleri gerekmektedir.

4. DİĞER HUSUSLAR

•    Taksitlerin ödeme süresinin son gününün resmi tatile rastlaması halinde süre, tatili izleyen ilk iş günü mesai saati sonunda biter.

•    Kanun hükümlerinin ihlal edilmemiş olması koşuluyla, motorlu taşıtlarına ilişkin borçlarını yapılandıran mükellefler, taksit ödeme süresi sonuna kadar fenni muayene yaptırabilirler.

•    İhtirazi kayıtla beyan edilmiş ancak ödenmemiş vergiler dava konusu yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın bu Kanun kapsamında yapılandı ra bilecektir.

•    Bu Kanuna göre ödenecek alacaklarla ilgili olarak, tatbik edilen hacizler yapılan ödemeler nispetinde kaldırılır ve buna isabet eden teminatlar iade edilir.

Pandemi nedeniyle başvurularınızın ve ödemelerinizin Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden yapılmasını tavsiye ederiz.

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye 1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 Sayılı Kanun Genel Tebliğinden ulaşmanız mümkündür.

GİB

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.