DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bağımsız denetim çalışma kağıtlarındaki eksiklikler

Cevdet Akçakoca YMM
1945 Bele-Bulgaristan dogumlu, evli, biri kız, biri erkek iki çocuk ve oğlumdan biri ikiz olmak üzere 2 kız bir erkek torun sahibiyim. 1950 yılında Türkiye''ye gelerek Bursa''ya yerleştik. Bursa Ticaret Lisesi, İstanbul I.T.I.A ve İşletme İktisadi Enstitüsü mezunuyum. T.E.K. Orman Genel Müdürlüğü Satınalma Komisyonu, Ipsan Tekstil Sanayii, Elta A.S., Ipekis Mensucat T.A.Ş. ve Penguen Gıda Sanayii A.Ş.'' de muhtelif görevlerde çalışarak 1990 yılında SSK''dan emekli oldum. 1990 yılında üniversite mezunu olmak, 10 milyarlık bilançoya sahip şirketlerde çalışmak ve 12 sene birinci derecede imza yetkili muhasebe müdürlügü şartlarına sahip olmam dolayısıyla YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK belgesine sahip oldum. 1990 yılından itibaren piyasada Yeminli Mali Müşavir olarak çalışmaktayım. 1991 yılında Bursa listesinde vergide ilk 100 arasına girdim. 1993 yılında 30. sıralara geldim. 1994 yılında ise Akçakoca Yeminli Mali Müşavirlik Limited Şirketini kurarak yine Yeminli Mali Müşavir olarak çalışmaya devam ettim. O günden bu yana şirket veya şahıs olarak vergi ödemede ilk 100 arasındayım. İşletme İktisadi Enstitüsü Mezunlar Derneğine, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Mezunlar Derneği''ne, Sivilay Derneğine, Osmangazi Rotary Kulübü''ne, Rumelisiad'a üyeyim. Butivak (Bursa Ticaretliler Vakfına), Fahri Trafik Müfettişleri Derneği''ne, Yeminli Mali Müşavirler Odası ve Bursa Ticaret ve Sanayi odası'na (şirketimden dolayı) üyeyim. Eko haber gazetesinde, iktisadi dayanışma internet sitesinde yıllardır vergi konusunda yazılar yazmaktayım. Vergi, muhasebe, ithalat, ihracat, yatırım konularında danışmanlık yapmaktayım. Türkiye''de okullarda ögretildiği kadar yani derdimi anlatacak derecede İngilizce bilmekteyim.

Kamu Gözetim Kurumu, bağımsız denetim konusunu çok sıkı tutmaktadır. Özellikle seminerler, mevzuat konusunda gecikmeden yapılan düzenleme ve açıklamalar bağımsız denetimin uygulayıcılar tarafından kabul edilmesinde de büyük rol oynamaktadır. Yapılan seminerlerin de son derece düzgün, açıklayıcı ve doyurucu olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Yine Kamu Gözetimi Kurumunun, her ne kadar bugüne kadar mevzuatın dışında örnek rapor veya örnek çalışma kağıtları gibi herhangi bir yayını olmamasına rağmen, uzmanların bağımsız denetim şirketlerini incelemesi esnasında çok sıkı incelemeler yaptığı ve ağır cezalar uyguladığı görülmektedir.

Neyse ki 2019 sonu ve 2020 başlarında devam eden Türkiye çapında yapılan son seminerlerde doyurucu açıklamalar ve bir nebze olsun örnekler verilmiştir. Biz yazımızda, son seminerlerdeki bağımsız denetim stratejisi ve çalışma kağıtları konusunu ele aldık. Seminerler, Bağımsız denetçiler için yol gösterici ve eğitici olmuştur.

Söz konusu seminerlerde Çalışma kağıtlarında Genel itibariyle planlama çalışmalarına ilişkin eksikler olarak açıklananlar aşağıda 3 bölüm halinde verilmektedir.

Ön analitik inceleme çalışma sonuçları risklerin belirlenmesinde hiç veya yeterli oranda dikkate alınmamaktadır.

Denetim stratejisi denetlenen işletmenin niteliklerini, büyüklüğünü ve karmaşıklığına özgü olarak hazırlanmamaktadır.

Denetim işi üstlenilirken kaynak planlama ve bütçeleme çalışmaları, denetim şirketinin mevcut iş yükü dikkate alınmadan yapılmaktadır

Seminere iştirak eden denetçilerin hatırlayacağı gibi Genel denetim stratejisi denildiğinde :

Denetimin kapsamını, zamanlamasını ve yönünü belirleyen

Denetim planına rehberlik sağlayan süreç hatırlanmakta olup BDS 300 no.lu standardın 7 inci paragrafında açıklanmaktadır.

Genel denetim stratejisi tesbit olunduktan sonra ise Kaynak planlaması yapılır.

Kaynak planlaması yaparken:

Yüksek risk taşıyan alanlarda deneyimli ekip üyeleri kullanılır.

Denetim ekibi arasında görev dağılımı yapılır.

300 no.lu Bağımsız Denetim Standardının 8 inci paragrafında belirtildiği üzere gerekirse sektöre özgü raporlama yükümlülükleri ve bilgi teknolojisinin denetim prosedürlerine etkisi ölçülebilir.

Önemli yanlışlık riskinin yüksek olması halinde zaman ve kaynak planlamasını içeren bütçeleme yapılır.

Önemlilik seviyesi, BDS 320 nin 2 inci paragrafında açıklanan eksik ve yanlışlıklar gözönüne alınarak denetçi raporundaki görüşün etkisinin değerlendirilmesinde kullanılır.

Önemliliği 4 kısımda değerlendirebiliriz.

Genel Önemlilik

Performans önemliliği

Gerekli olduğunda hesap bazında belirlenen önemlilik düzeyleri

Bariz biçimde önemsiz bulunan tutar

Buraya kadar olan çalışmalardan sonra,

BDS 315-paragraf 6, BDS 330 paragraf 6, BDS 510 – paragraf 5-7 ve 41 deki açıklamalar göz önüne alınarak ön analitik inceleme yapılır.

Maliyet testleri yapılır.( Örnek: üretim hacmi ile üretimin karşılaştırılması gibi)

Verilerdeki olağandışı değişimler tespit edilerek, risklerin belirlenmesine katkı sağlanır ve hile denetimine de yardımcı olunur.

Bu hazırlıklar yapılırken denetim şirketinin de mevcut iş yükü dikkate alınmalıdır.

Ancak, bütün bu çalışmalar yapıldıktan sonra genel olarak planlama çalışmaları ile ilgili çalışma kağıtları düzenlenebilir.

Bu prosedürler yerine getirilmeden hazırlanan çalışma kağıtları, Kamu Gözetimi Kurumu uzmanları tarafından eksik olarak değerlendirilmektedir.

Planlama çalışmaları ile ilgili çalışma kağıtlarında tespit edilen eksikler dikkate alınarak çalışma kağıtları tamamlandığı takdirde kabul edilebilmektedir.

Ayrı bir yazı konusu olabilecek çalışma kağıdı eksiklikleri de, risk değerlendirme çalışmalarına ait eksiklikler olup aşağıdaki şekilde açıklanmıştır.

1.Denetim rehberlerinde yer alan sorulara, açıklama yapılmaksızın ve ilgili belgelerle desteklenmeksizin sadece işaret konularak cevap verildiği,

2.Hasılata ilişkin hile riskinin belirlenmediği,

3.Hileye ilişkin BDS240’da belirtilen diğer çalışmaların yapılmadığı,

4.Hile riskinin önemli düzeyde olup olmadığını anlamaya ilişkin sorgulamaların yapılmadığı görülmektedir.

Bu yazımızın konusu ve bilgileri Kamu Gözetimi Kurumu sitesinde de yayımlanan sunumdan hemen hemen hiçbir değişiklik yapılmadan alınmış ve hatırlatma amacı ile bu yazımız hazırlanmıştır.

Bağımsız denetçilerin en çok zorlandıkları konulardan birisi ve hatta en önemlisi çalışma kağıtlarıdır. Bu sebeple Kamu Gözetimi Kurumu uzmanlarının sunumlarındaki görüşler birebir dikkate alınarak yazımızda işlenmiştir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere Kamu Gözetimi Kurumu bağımsız denetim kuruluşlarını incelemeye aldığında, mevzuatla ilgili değerlendirmelerde sizin değerlendirmelerinizi dikkate almamakta, kendi değerlendirmelerini esas alarak derhal cezalandırma yoluna gitmektedirler.

Mevzuat da dünyada ve ülkemizde henüz oturmamıştır. Tamamen tercüme bir mevzuattır. Tercüme hataları da yavaş yavaş düzeltilebilmektedir.

Kamu Gözetimi Kurumu uzmanlarının incelemelerinde biraz daha yumuşak ve yol gösterici davranmalarını, yine Kamu Gözetimi Kurumunun örnek dosyalar hazırlamasını bir an önce bekliyoruz.

Yazımın faydalı olacağını umuyorum. Ancak, özellikle sürç-ü lisan etmişsek veya hata yapmışsak affola .

 

 

www.cevdetakcakoca.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.