DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

4 Seri No’lu Transfer Fiyatlandırması Tebliğ Taslağı Yayınlandı

218
A+
A-

1 No’lu Genel Tebliğ’de değişiklik yapılmasına dair 4 No’lu Genel Tebliğ Taslağı (“Taslak”) Gelir İdaresi’nin websitesinde yayınlanmıştır. Taslak ile ilgili görüş ve öneriler 1 Mayıs 2020 tarihine kadar İdare’ye iletilebilecektir. çıkarılması da dahil olmak üzere mevcut transfer fiyatlandırması düzenlemelerinde de bazı değişiklikler yapılmıştır.

Taslak; 6728 sayılı Kanun ile 25 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında Karar’da Değişiklik Yapılmasına İlişkin 2151 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılan düzenlemeler hakkında ek açıklamalar içermektedir.

Taslak’da ele alınan başlıca konular aşağıdaki gibidir:

  • İlişkili kişi tanımına getirilmiş olan “İlişkinin doğrudan veya dolaylı olarak ortaklık kanalıyla oluştuğu durumların örtülü kazanç dağıtımı kapsamında sayılması için %10 ortaklık, oy veya kâr payı şartı” ve %10 oranının nasıl hesaplanması gerektiği ile ilgili örnekler paylaşılmıştır.
  • 2151 sayılı Karar’da düzenlenen Genel Rapor ve Ülke Bazlı Raporlama hakkında ek açıklamalar yapılmış olup Ülke Bazlı Rapor ve Ülke Bazlı Raporlamaya ilişkin Bildirim Formu örnekleri paylaşılmıştır.
  • Transfer fiyatlandırmasına ilişkin belgelendirme yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getiren mükelleflere uygulanacak %50 ceza indirimi ile ilgili “tam ve zamanında” ifadesi hakkında açıklamalar yapılmıştır.

İlgili Taslak’a ulaşmak için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.